کد مطلب : 18452
ترکیه: سخنان ماکرون درباره عملیات عفرین توهین آمیز است
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۴
تنش لفظی بین آنکارا و پاریس در حالی روی می دهد که ارتش ترکیه با حملات هوایی و درگیری های مرزی بر شدت تهاجم خود افزوده است.
به گزارش یورونیوز مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می گوید اعتراض فرانسه به عملیات آنکارا در خاک سوریه «توهین آمیز» است.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه هشدار داده بود که عملیات ترکیه علیه شبه نظامیان کرد نباید «دستاویزی» برای اشغال خاک سوریه شود. وی همچنین از ترکیه خواسته بود اقدامات خود را با متحدانش «هماهنگ» کند.
رئیس جمهوری فرانسه در گفتگو با روزنامه فیگارو اظهار داشته بود: «اگر مشخص شود که عملیات کنونی در جهتی به جز مبارزه با خطر بالقوه تروریستم پیش می رود و تبدیل به عملیاتی اشغالگرایانه می شود، این مسئله برای ما واقعا مشکل ساز خواهد شد.»
بنعلی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه نیز در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون گفت: «اگر برداشت فرانسه از این مسئله عملیات اشغالگرایانه است ما نیز باید ارزیابی کنیم که آنها در سوریه چه اقدامی انجام داده اند.»
وزیر خارجه ترکیه در سخنان روز پنجشنبه خود همچنین بر احیای مذاکرات صلح سوریه در ژنو تاکید کرد. به گفته مولود چاووش اوغلو دولت سوریه اکنون پس از نشست صلح سوچی باید روند مذاکره را آغاز کند.
تنش لفظی بین آنکارا و پاریس در حالی روی می دهد که ارتش ترکیه با حملات هوایی و درگیری های مرزی بر شدت تهاجم خود افزوده است. این عملیات که آنکارا از آن به عنوان «شاخه زیتون» یاد می کند تاکنون هزاران نفر را مجبور به ترک محل سکونت خود کرده است.
ترکیه عملیات خود در خاک سوریه را از روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) آغاز کرد.
 
منبع: ایسنا
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵