کد مطلب : 4202
لاوروف: روسیه اطلاعات ایستگاه رادار «قبله» را در اختیار آمریکا قرار نمی‌دهد
چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۰

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور قصد ندارد هیچ گونه اطلاعاتی را که از ایستگاه رادار «قبله» بدست می‌آید، در راستای همکاری در زمینه ایجاد سامانه دفاع ضد موشکی در اختیار طرف آمریکایی قرار دهد.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که مقامات مسکو و واشنگتن امکان ارائه هیچ گونه اطلاعاتی از ایستگاه رادار «قبله» (در خاک جمهوری آذربایجان که در اجاره روسیه قرار دارد) در چارچوب همکاری در زمینه سامانه دفاع ضد موشکی را مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

لاوروف روز گذشته در باکو (پایتخت آذربایجان) که به آنجا سفر کرده بود، گفت: اگر بخواهیم در خصوص سپر موشکی صحبت کنیم، باید بگویم که اصلا در نظر نبوده تا در چارچوب همکاری در این زمینه و به منظور دفاع مشترک در برابر تهدیدات موشکی، هیچ نوع اطلاعاتی که در ایستگاه رادار «قبله» توسط کارشناسان روسی بدست می‌آید، در اختیار طرف آمریکایی قرار داده شود و دو کشور چنین مسئله‌ای را مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

به گفته وی، مقامات مسکو امیدوارند که دولت آمریکا که در حال تحقق طرح ایجاد سپر موشکی در خاک اروپاست، به نگرانی‌های روسیه در این رابطه گوش فرادهد و آماده مذاکره و بررسی همه گزینه‌ها در این خصوص باشد.

لاوروف تاکید کرد: مهمترین مسئله آن است که این کار بصورت مشترک و با شفافیت کامل انجام شود تا جای تردید برای طرف مقابل باقی نماند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که وی در مذاکرات خود با مقامات باکو موضوع ایستگاه رادار «قبله» را نیز مورد بررسی قرار داده و دو طرف نسبت به ادامه همکاری‌ها در این خصوص بسیار خوش بین هستند.

پیش از این "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که مقامات مسکو و باکو به اتمام مذاکرات مربوط به تمدید اجاره ایستگاه رادار «قبله» نزدیک شده‌اند.

در اواخر ماه فوریه روزنامه «کامرسانت» نوشته بود که مذاکرات روسیه و آذربایجان در این خصوص، با توجه به پیشنهاد مالی مقامات باکو برای بازپرداخت اجاره بهای این ایستگاه رادار به بن‌بست رسیده است. طرف آذری خواستار آن است که این اجاره بها از ۷ میلیون دلار در سال به ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یابد. وزارت دفاع روسیه چنین رقمی را غیر منطقی ارزیابی کرده و تهدید کرده که در صورت عدم توافق دو طرف، روسیه این ایستگاه را ترک خواهد کرد.

Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵