کد مطلب : 24021
عربستان مدارس آموزشی ترکی در مکه و مدینه را تعطیل کرده است
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۵
عربستان مدارس آموزشی ترکی در مکه و مدینه را تعطیل کرده است
مدیر مراکز تحصیلی خارج از کشور ترکیه اعلام کرد: عربستان از ابتدای سال ۲۰۲۱ مراکز آموزشی ترکیه در شهرهای مکه و مدینه را تعطیل کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، احمد امره مدیر مراکز تحصیلی خارج از کشور ترکیه اعلام کرد که در عربستان 5 شهر به کلاس‌های درسی به زبان ترکی مشغول هستند اما بعضی از آنها دچار مشکلاتی شده اند. به عنوان مثال علیرغم همه تلاش‌هایمان مراکز آموزشی ما در شهرهای مکه و مدینه از پایان سال 2020 تعطیل شده اند.
وی با اشاره به اینکه این تصمیم عربستان قابل قبول نیست، اظهار داشت: به دلیل مسائلی که بین دو کشور وجود دارد نباید شهروندان ترک ما قربانی شوند.
جمعه گذشته بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با اشاره به برگزاری مانور مشترک عربستان و یونان، این اقدام ریاض را بسیار ناراحت کننده خوانده و گفت که موضوع به طرف سعودی اطلاع داده می شود.
روابط ترکیه و عربستان پس از قتل جمال خاشقجی فعال عربستانی در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول رو به تیرگی نهاد و اختلافات آنکارا به خصوص با بن سلمان افزایش چشمگیری یافت.
اوتکو چاکیر اوزر عضو کمیته فرعی ترکهای خارج از کشور و عضو حزب جمهوری خلق نیز در این خصوص با بیان اینکه این امر بسیار ناراحت کننده است و افزود: بزرگترین قربانیان این مسائل، فرزندان شهروندانمان هستند که به زبان ترکی تحصیل می کنند. این رویکرد غیر قابل پذیرش است. عربستان در مقابل محصولات ترکیه نیز تحریم و بایکوت را در پیش گرفته است. 
چاکیر اوزر همچنین یادآور شد: این اتفاق در عین حال نشان می دهد که سیاست خارجی ترکیه وارد مرحله تنهایی و انزوا شده است. در گذشته با همسایگانمان، متحدانمان و کشورهای منطقه روابط خوبی داشتیم اما الان روابط با همه آنها در وضعیت بدی است. ترکیه باید به سرعت به جای سیاست منجر به تنهایی، به بهبود روابط با همسایگان و کشورهای منطقه اقدام کند. مسیر این اصلاح روند از کنار گذاشتن دیدگاه‌های ایدئولژیک در سیاست خارجی می گذرد
 
 
Share/Save/Bookmark