کد مطلب : 19487
تاکید کاردار آمریکا بر گسترش روابط واشنگتن - آنکارا
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۷
تاکید کاردار آمریکا بر گسترش روابط واشنگتن - آنکارا
کاردار آمریکا در آنکارا اعلام کرد، روسای جمهور آمریکا و ترکیه بر گسترش روابط دو کشور تاکید کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، فیلیپ کسنت، دیپلمات ارشد آمریکایی مقیم ترکیه اعلام کرد: بازسازی دوباره روابط آمریکا و ترکیه در اولویت قرار دارد و همچنین روسای جمهور دو کشور برای این مساله اهمیت ویژه‌ای قائلند.
وی درباره نقشه راه منبج گفت: هر دو کشور بر اعطای امنیت و حاکمیت این منطقه به مردم محلی و داشتن حق سرنوشت برای این مردم توجه‌ ویژه‌ای قائل هستند و برای اطمینان از این مساله کانال‌های دیپلماتیک و نظامی دو کشور همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند.
او در ادامه اظهاراتش افزود: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند که از سطوح عالی دیپلماتیک آمریکا سفیری برای ترکیه انتخاب کند.  در حال حاضر اسامی مختلفی مطرح شده است اما تاکنون کاخ سفید اظهارنظر رسمی در این باره نکرده است.
وی درباره کشیش آمریکایی بازداشت شده در ترکیه نیز گفت: در کنگره آمریکا در مورد آزادی این کشیش وحدت نظر میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها وجود دارد. همچنین دولت واشنگتن نیز بر این مساله اتفاق نظر دارد. برای ارتقای روابط آمریکا و ترکیه "اندرو برانسون" باید آزاد شده و دیگر هموطنان و شهروندان ترک که در نمایندگی‌های آمریکا مشغول به کار بوده و اکنون تحت وضعیت فوق‌العاده در بازداشت به سرمی‌برند نیز باید آزاد شوند.
این دیپلمات آمریکایی درباره درخواست ترکیه مبنی بر تحویل سلاح‌ها از یگان‌های مدافع خلق توسط آمریکا گفت: یگان‌های مدافع خلق پس از اجرای نقشه راه وضعیت را درک کرده و تعهد داده‌اند که در این باره همکاری خواهند کرد. همگی با هم خواهیم دید که این روند به چه شکل پیش خواهد رفت.
او در پایان درباره حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه اینجرلیک نیز گفت: حضور نیروهای ناتو و آمریکا برای امنیت دو کشور بسیار سودمند است
Share/Save/Bookmark