کد مطلب : 23987
ماتوینکو: آمریکا مجبور است از روسیه یک چهره دشمن بسازد
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲
ماتوینکو: آمریکا مجبور است از روسیه یک چهره دشمن بسازد
رئیس سنای روسیه تأکید کرد، مقامات مسکو مایل به داشتن روابطی متقابلاً سودمند و محترمانه با واشنگتن هستند، ولی دولت آمریکا برای افزایش بودجه نظامی این کشور مجبور است تا روسیه را دشمن و تهدیدی برای خود جلوه دهد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "والنتینا ماتوینکو" رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که مقامات آمریکایی  مجبور هستند تا از روسیه یک چهره دشمن بسازنند تا بودجه نظامی این کشور را افزایش دهند و دقیقاً به همین دلیل در واشنگتن دائماً گفته می شود که "تهدیدات از جانب روسیه همچنان وجود دارد".
خانم ماتوینکو در پاسخ به سئوالی در این خصوص گفت:  «ما دائما آمادگی خود برای داشتن روابط متقابلاً سودمند و بر اساس اصل برابری، احترام و اعتماد متقابل را نشان می‌دهیم. ولی به سخنان شنیده شده از واشنگتن نگاه کنید، آنها دائما می‌گویند که روسیه، دشمن ایالات متحده است، یک کشور دارای تمایلات خصمانه است و اینکه تهدیدات از جانب روسیه ادامه دارد.»
وی یادآور شد، با این وجود طرف روسی به ارسال علائمی مبتنی بر آمادگی برای گفت‌وگو و مطرح کردن پیشنهادهایی برای حل و فصل اختلافات در عرصه‌های مختلف ادامه می‌دهد تا حسن نیت خود را نشان دهد.  به گفته او، روسیه و آمریکا می‌توانند در زمینه حفظ و غیرنظامی باقی ماندن قطب شمال، مبارزه با ویروس کرونا، مسئله آب و هوا و دیگر موضوعات غیرسیاسی در عرصه بین المللی، با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.
رئیس شورای فدراسیون با تأکید بر این واقعیت که طی 30 سال گذشته، روسیه حتی یک اقدام غیردوستانه، خصمانه یا تهاجمی علیه آمریکا انجام نداده است، ادامه داد: «مشخص نیست ادعاهای مقامات آمریکایی در خصوص تهدید از جانب روسیه، از کجا ناشی می‌شود؟ ظاهراً تنها از آن جهت است که آنها به یک دشمن خارجی نیاز دارند تا صنایع نظامی این کشور و بودجه دفاعی آمریکا را افزایش دهند. بدین ترتیب، آمریکایی‌ها با دشمن نامیدن روسیه سعی می‌کنند به اهداف نظامی خود دست یابند.»
والنتینا ماتوینکو در عین حال گفت، "جو بایدن" رئیس جمهوری جدید ایالات متحده، سیاستمداری با تجربه است، ولی او همواره دارای تمایلات ضدروسی بوده و به همین دلیل هم اظهارات مختلفی علیه این کشور به زبان می‌آورد.
لازم به یادآوری است، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، مدعی شد که روسیه تلاش می‌کند تا "طرح اروپایی" و اتحاد موجود در پیمان ناتو را تضعیف کند و به همین دلیل دائماً، به جای مذاکره با جامعه متحد فراآتلانتیکی، کشورهای دیگر را می‌ترساند. وی همچنین مسکو را به دست داشتن در حملات سایبری صورت گرفته در ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی متهم کرد.
جو بایدن روز جمعه نیز تأکید کرد که ایالات متحده هرگز تعلق شبه جزیره کریمه به روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت و وعده داد که به فعالیت در راستای رسیدگی به مسئولیت جدی مسکو در "تجاوز به اوکراین" ادامه خواهد داد.
 
 
Share/Save/Bookmark