کد مطلب : 23185
"هایکو ماس" برای میانجی‌گری بین ترکیه و یونان به منطقه سفر می‌کند
دوشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۸
"هایکو ماس" برای میانجی‌گری بین ترکیه و یونان به منطقه سفر می‌کند
وزیر امور خارجه آلمان به منظور میانجی‌گری بین ترکیه و یونان در مناقشات بر سر منابع گازی در شرق دریای مدیترانه در روزهای آینده به آتن و آنکارا سفر می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس اشپیگل"، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان می خواهد در مناقشات بین ترکیه و یونان بر سر منابع گازی در شرق مدیترانه میانجی گری کند.
به گزارش رسانه های یونانی "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان می خواهد سه شنبه به آتن سفر کند و بعد از آن به آنکارا برود تا قبل از نشست غیر رسمی وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که در اواخر آگوست در برلین برگزار می شود اختلافات بین این دو کشور شرق مدیترانه را برطرف کند.
آلمان در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد و به این ترتیب نقش مهمی را برای یک میانجی گری احتمالی در مناقشت گازی بین ترکیه و یونان که در هفته های اخیر تشدید شده است ایفا می کند.
تنش‌های میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه که بویژه در هفته‌های اخیر ابعاد تازه‌تری به خود گرفته و آتش اختلاف‌ها را شعله‌ور تر کرده، این بار بهانه‌ای برای تقویت حضور نظامی برخی کشورها از جمله فرانسه و آمریکا در این منطقه هم شده است.
از زمان کشف میدان گازی «نوا Noa » در این حوزه در سال 1999 تاکنون بسیاری دیگر از ذخایر منطقه در سواحل سرزمین‌های اشغالی، یونان، قبرس، مصر و لیبی کشف شده است. ترکیه، یونان و قبرس در میان دست‌کم هشت کشوری هستند که بر منابع گازی شرق مدیترانه ادعا دارند.
روزنامه لوپوئن فرانسه روز چهارشنبه گذشته نوشت: میادین گازی شرق مدیترانه کشورهای منطقه را به تحریک واداشته است. ترکیه که 90 درصد از گاز مصرفی خود را به طور عمده از روسیه وارد می‌کند، به دنبال بهره‌مندی از میادین گازی واقع در شرق مدیترانه است که دور از آب‌های سرزمینی این کشور قرار دارد. به همین منظور آنکارا به ویژه آنهایی را که در منطقه ترک‌نشین قبرس واقع شده‌اند، هدف قرار داده است.
هفته گذشته فرانسه اعلام کرد که به عنوان بخشی از افزایش حضور نظامی خود به منظور حمایت از متحد ناتویی خود یونان در مقابل اقدام‌های ترکیه - دیگر متحد ناتویی فرانسه- دو فروند جنگنده رافائل و یک فروند ناوچه را به شرق مدیترانه اعزام می‌کند.
وجود منابع قابل توجه گاز در شرق مدیترانه که از آن به عنوان «اِلدورادو» (سرزمین افسانه‌ای طلا) تعبیر می‌شود، باعث ایجاد تنش‌های میان ترکیه، یونان و فرانسه شده که هیچ یک حاضر نیستند از رویای دسترسی به این منابع ارزشمند چشم بپوشند.
منفرد وبر، رئیس فراکسیون حزب مردم پارلمان اروپا هم در این باره گفته است: ترکیه با توجه به اقدامات تحریک آمیز مداوم در مسیر خطرناکی قرار دارد.
وی در این باره گفته است: آنکارا خود را از مناسبات بر مبنای شراکت با اتحادیه اروپا دور می کند.
در حالی که اتحادیه اروپا هم یکشنبه گذشته خواستار توقف فوری حفاری ترکیه در شرق مدیترانه شد و «جوزف بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ترکیه خواست تا فورا حفاری در شرق دریای مدیترانه را متوقف کرده و وارد گفت ‌وگو شود، اما ترکیه با تداوم اقدام‌های اکتشافی خود هر روز شعله‌های آتش اختلافات را شعله‌ور تر می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark