کد مطلب : 19315
بنا به درخواست عراق؛ ترکیه آبگیری سد ایلیسو را به تعویق انداخت
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۴
سفیر ترکیه در عراق اعلام کرد که این کشور به دستور رئیس جمهوری دریچه‌های سد "ایلیسو" را به سمت عراق باز می‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، فاتح ییلدیز، سفیر ترکیه در عراق پنجشنبه اظهار کرد که ترکیه برای کمک به عراق به منظور غلبه بر کم آبی، آبگیری سد ایلیسو را که بر روی رود دجله بنا شده، متوقف کرده است اما روز اول ژوئیه آبگیری آن را از سر خواهد گرفت.
وی در گفتگو با خبرنگاران گفت: به زودی آب دجله بر روی مردم عراق باز خواهد شد.
ییلدیز افزود: زمانی که پرکردن این سد دوباره آغاز شود، آب هنوز هم مطابق توافق دو کشور به داخل عراق جریان خواهد داشت و به طور کلی قطع نخواهد شد.
ترکیه پیشتر بنا به درخواست عراق تاریخ آبگیری این سد را از مارس به ژوئن به تعویق انداخته بود.
سفیر ترکیه در عراق گفت: ترکیه پیشتر نیز دریچه‌های این سد را برای مردم عراق باز کرده‌ بود. کشور ما بار دیگر با متوقف کردن دوباره آبگیری سد ایلیسو، برطرف کردن نیازهای عراق را مقدم بر نیازهای خود قرار داد.
وی تصریح کرد: ترکیه به همکاری با عراق بر اساس اصل همجواری و برادری به منظور رفع بحران کم‌آبی در این کشور، ادامه می‌دهد.
سفیر ترکیه اظهار داشت، هیچ ارتباطی بین موضوع سد ایلیسو و انتخابات ترکیه وجود ندارد.
حیدر العبادی،‌ نخست وزیر عراق اخیرا گفته بود، موضوع سد با انتخابات ترکیه در ارتباط است.
سفیر ترکیه گفت: این امر اشتباه است نمی‌توان از موضوع سد برای تبلیغات انتخاباتی استفاده کرد. نمی‌توان منافع خود با عراق را با منافع داخلی‌مان مرتبط سازیم.
آب‌گیری سد ایلیسو ترکیه باعث کاهش بیش از اندازه آب در بغداد و موصل شده است که این امر باعث نگرانی و اعتراض ملت عراق شده است.
حسن الجنابی، وزیر منابع آبی عراق نیز با تایید صحبت‌های سفیر ترکیه درباره امضای توافق برای تامین جریان آب به این کشور، گفت: با ترکیه روی مکانیزمی توافق کردیم که مانع خشک شدن رود دجله و همچنین پر شدن سد ایلیسو از تاریخ ۱ ژوئن تا ۱ نوامبر است اما ترکیه آن را تا ابتدای ماه ژوئیه به تعویق انداخته است.
ساخت این سد حدود ٢٠ سال به طول انجامیده و آثار زیست‌محیطی آن و زیر آب رفتن مناطقی که هزاران روستایی را وادار به کوچ می‌کند، انتقادهای بسیاری را به دنبال داشته است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵