کد مطلب : 22465
روسیه ادعای اردوغان درباره لیبی را تکذیب کرد
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰
روسیه ادعای اردوغان درباره لیبی را تکذیب کرد
نماینده ویژه پوتین در امور خاورمیانه و آفریقا، سخنان اردوغان دراینباره که گویا روسیه درگیری‌های نظامی در لیبی را هدایت می‌کند، را مغایر با واقعیت خواند و گفت: اوضاع ادلب دوشنبه در سومین دور رایزنی‌های روسیه-ترکیه در مسکو بررسی می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، "میخائیل بوگدانوف" معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در مسائل خاورمیانه و کشورهای آفریقایی، تاکید کرد که اظهارات اخیر "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر اینکه روسیه گویا در بالاترین سطح درگیری‌های نظامی در لیبی را هدایت می‌کند، با وضعیت واقعی مطابقت ندارد.
این دیپلمات بلندپایه روس که در ترکیب هیئت نمایندگی روسیه در کنفرانس امنیتی موتیخ شرکت کرده، در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در این باره گفت: «چنین ادعایی به هیچ وجه با وضعیت واقعی در لیبی مطابقت ندارد. من نمی دانم که رئیس جمهوری ترکیه از کجا این مسئله را درآورده و بر چه اساس چنین حرفی زده است؟»
پیش از این ، اردوغان گفته بود که ظاهراً نمایندگان وزارت دفاع روسیه فعالیت شرکت‌های نظامی خصوصی در لیبی را کنترل کرده و بدین ترتیب جنگ در لیبی را به سمتی که می‌خواهند هدایت می‌کنند.
لزومی برای وجود پست‌های دیده‌بانی ترکیه در پشت مواضع ارتش سوریه در ادلب وجود ندارد
میخائیل بوگدانوف همچنین در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که تردیدهایی درباره ضروری بودن وجود برخی پست‌های دیده‌بانی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه وجود دارد، برای اینکه آنها در پشت سر نیروهای دولتی سوریه واقع شده‌اند.
نماینده ویژه پوتین که در رایزنی‌های روسیه-ترکیه درباره اوضاع ادلب شرکت دارد، در واکنش ادعای دیگر اردوغان نیز گفت: «در حال حاضر تعدادی از پست‌های دیده‌بانی ترکیه در این منطقه در عمق مناطقی قرار دارند که دیگر تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد، حال این سؤال پیش می آید که اصلاً چرا آنها مورد نیاز هستند؟»
این دیپلمات روس افزود: «سؤالات درباره روند اوضاع در جبهه‌های زمینی در منطقه کاهش تنش ادلب در نشست‌های آینده هیئت‌های نمایندگی روسیه و ترکیه که قرار است روز دوشنبه در مسکو و با حضور نمایندگان نظامی ترکیه انجام شود، قطعاً مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.»
پیش از این ، رئیس جمهوری ترکیه گفته بود که آنکارا این واقعیت که نیروهای دولتی سوریه برخی از مراکز نظارتی ترکیه در ادلب را محاصره کرده‌اند، را بی پاسخ رها نخواهد کرد. بعد از آن، "خلوصی آکار" وزیر دفاع ملی ترکیه نیز اعلام کرد که ارتش سوریه مناطقی در نزدیکی چهار پاسگاه نظارتی ترکیه را تحت کنترل خود درآورده است.
پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که "والری گراسیموف" رئیس ستادکل نیروهای مسلح این کشور در جریان مذاکراتی تلفنی با ژنرال "یاشار گلر" همتای ترکیه‌ای خود، وخامت اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب را مورد بررسی قرار داده است.
 
 
Share/Save/Bookmark