کد مطلب : 16318
سفر ظریف به آسیای میانه و قفقاز/ گسترش دیپلماسی پویای منطقه ای ایران
يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
سفر ظریف به آسیای میانه و قفقاز/ گسترش دیپلماسی پویای منطقه ای ایران
سه کشور در آسیای میانه و قفقاز از امروز (یکشنبه) میزبان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هستند تا در چارچوب انجام مذاکرات گسترده ای برای توسعه روابط بین همتایان و با مقام های مختلف، زمینه توسعه بیش از پیش همکاری ها فراهم شود.
 
به گزارش ایرنا، در این برنامه کاری فشرده سه روزه ظریف و هیات همراه در ترکمنستان، گرجستان و قرقیزستان مسائل مورد علاقه به ویژه روابط دوجانبه و توسعه همکاری ها را بررسی می کنند.
بنا به اعلام بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه، بیش از 20 نفر از فعالان اقتصادی و نمایندگان شرکت‌ها وزیر امورخارجه را در این سفر همراهی می کنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: این سفر در آستانه سالروز استقلال این کشورها و بیست و پنجمین سال برقراری روابط سیاسی ایران با آنها انجام می شود.
گسترش دیپلماسی و افزایش سطح ارتباطات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف جهان همزمان با مذاکرات برجام در دستور کار وزارت خارجه قرار گرفت که با امضا و به ویژه پس از آغاز اجرای آن، شتاب بیشتری یافت.
سفرهای هیات های مختلف بلندپایه به ویژه مذاکرات حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در فرانسه و ایتالیا و امضای خرید هواپیماهای ایرباس برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی که با شکستن تحریم های ضدایرانی انجام شد، سفر به کشورهای مختلف آسیای میانه و قفقاز از جمله ارمنستان در آذرماه سال گذشته و همچنین صدور بیانیه مشترک پیش بسوی راهبردی شدن روابط ایران و روسیه در دیدار و مذاکرات هشتم فروردین ماه جاری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور در کاخ کرملین از جمله دستاوردهای گسترش دیپلماسی پویای دولت یازدهم است.
مذاکرات هیات ها در سطح وزیران در کشورهای مختلف جهان برای گسترش روابط دوجانبه و منطقه ای، همکاری در حوزه وظایف وزارت خانه ها به ویژه سفرهای وزیر امور خارجه ایران، بخش دیگری از برنامه ریزی دستگاه سیاست خارجی ایران در دولت یازدهم در چهار سال گذشته بوده است.
در این چارچوب، مذاکرات ظریف و هیات همراه در سه کشور مهم آسیای میانه و قفقاز که پیوندهای تاریخی، فرهنگی، مردمی و سیاسی اجتماعی گسترده ای با ایران و ایرانیان دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است.
از سوی دیگر، این سفر به دلیل انجام در آستانه بیست و پنجمین سالروز استقلال ترکمنستان، گرجستان و آسیای میانه و 25 سالگی برقراری روابط دیپلماتیک با ایران نیز مهم است.
ترکمنستان به پایتختی عشق آباد هم مرز با جمهوری اسلامی که تا سال 1991 جزو شوروی بود و با فروپاشی استقلال یافت، پیشینه کهنی از روابط فرهنگی و تاریخی درهم تنیده با ایران و ایرانیان دارد.
ترکمنستان با 491 هزار و 210 کیلومتر مربع از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب با دریای خزر همسایه است و از طریق این دریا با جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایگی دارد.
اهمیت این کشور برای گسترش روابط دوجانبه بسیار زیاد است، زیرا افزون بر ارتقای سطح مناسبات سیاسی و اقتصادی، ترکمنستان به دلیل قرار گرفتن در کناره خزر با جمهوری اسلامی، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و روسیه منافع مشترک زیادی دارد که باید برای توسعه روابط و همکاری ها در این زمینه اقدام کرد.
جمهوری قِرقیزستان نیز با حدود 199 هزار کیلومتر مربع مساحت به پایتختی بیشکک مانند 15 جمهوری سابق شوروی پس از فروپاشی استقلال یافت.
این کشور آسیای میانه ای از شمال با قزاقستان، جنوب با تاجیکستان، غرب با ازبکستان و از شرق و جنوب شرقی همسایه و هم‌مرز چین است و روابط خوب سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله روسیه میراث دار شوروی دارد.
گُرجِستان به پایتختی تفلیس در منطقهٔ قفقاز و اوراسیا مانند دیگر جمهوری سابق شوروی استقلال یافته پس از فروپاشی با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب‌شرق هم با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
گرجستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی یکی از کشورهایی است که از روابطی خوب با اتحادیه اروپا برخوردار است و همچنین تمایل دارد وارد این اتحادیه شود که در برگیرنده فرصت های گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود.
گسترش روابط فراگیر منطقه ای در آسیای میانه، قفقاز و مناطق پیرامونی ایران و فرامنطقه ای با کشورهای مختلف در پنج قاره جهان در دولت یازدهم، دستاوردهای زیادی از جمله در عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی و فناوری داشته است، اما مهم ترین آنها خروج دیپلماسی جمهوری اسلامی از انزوا، مشارکت فعالانه در روند بین المللی حل بحران های منطقه ای از جمله سوریه و همچنین پایان ایران هراسی است.
 
 
Share/Save/Bookmark