کد مطلب : 19810
در جمع دانشجویان گرجستان؛ مرکل: نمی توانم عضویت سریع گرجستان در ناتو را قول بدهم
جمعه ۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۰
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز جمعه در تفلیس گفت : عضویت گرجستان در آینده نزدیک در ناتو امکان پذیر نیست و در این مورد نمی توانم قولی بدهم.
در جمع دانشجویان گرجستان؛ مرکل: نمی توانم عضویت سریع گرجستان در ناتو را قول بدهم
به گزارش پایگاه خبری ' اینترپرس' گرجستان ، مرکل روز جمعه در دیدار با جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه ایالتی ایوان جاوایشویلی ،در مورد پیوستن گرجستان به ناتو ،افزود: در این زمینه باید صادقانه بحث کنیم و به نظرم به دلیل وجود مناقشات آبخازی و اوستیای جنوبی ،عضویت گرجستان در ناتو امکان ناپذیر است، این موضع آلمان است و موضع ما در آینده نیز همین خواهد بود .
وی در عین حال خاطر نشان کرد ، در آخرین اجلاس ناتو بسته همکاری ناتو و گرجستان به تصویب رسید و این کشور در ماموریت های ناتو مشارکت دارد .
مرکل در ادامه گفت:ما نمی توانیم از همکاری با روسیه در حوزه نفت و گاز خودداری کنیم .واقعیت این است که واردات گاز طبیعی از روسیه در مقایسه با دیگر کشورها برای اروپا ارزانتر است.
وی با اشاره به اینکه اروپا از جمهوری آذربایجان نیز می تواند گاز طبیعی دریافت کند ، گفت : ولی امکان دریافت گاز طبیعی از این کشور به آن قیمتی که از روسیه وارد می کنیم ، وجود ندارد .
صدر اعظم آلمان گفت : روسیه کشوری مهم است و این کشور و اروپا از یکدیگر مطالب زیادی یاد گرفته اند .
وی افزود: روسیه باید درک کند که ناتو و اتحادیه اروپا دشمن نیستند و تهدیدی برای روسیه ایجاد نمی کنند .
وی همچنین علاقمندی آلمان برای همکاری با روسیه را اعلام کرد .
مرکل که در قالب سفر به منطقه قفقاز جنوبی ،دیروز عصر وارد گرجستان شده است ، پس از دیدار با مقامات گرجستان، نمایندگان احزاب مخالف و دانشجویان، امروز جمعه تفلیس را به مقصد ارمنستان ترک کرد.
صدر اعظم آلمان پس از ارمنستان وارد جمهوری آذربایجان می شود.
Share/Save/Bookmark