کد مطلب : 21132
چاووش‌اوغلو به اتحادیه اروپا و شورای امنیت درباره‌ حفاری‌های شرق مدیترانه نامه فرستاد
شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۸
چاووش‌اوغلو به اتحادیه اروپا و شورای امنیت درباره‌ حفاری‌های شرق مدیترانه نامه فرستاد
وزیر خارجه ترکیه به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعضای این اتحادیه و وزرای خارجه اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل نامه‌ای درباره‌ فعالیت‌های حفاری ترکیه در شرق مدیترانه ارسال کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، در پی افزایش تنش‌ها میان آنکارا و قبرس یونانی نشین درباره عملیات حفاری در مدیترانه، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در این نامه با تاکید بر موضع حقوقی و سیاسی ترکیه گفت: مناطق حفاری توسط ترکیه به طور کامل بر اساس اعلام سازمان ملل تحت قلمروی این کشور قرار دارد.
وی ادامه داد: عملیات حفاری کشتی فاتح با پرچم ترکیه در ۷۵ کیلومتری ساحل غربی جزیره قبرس قرار دارد و ناحیه‌ حفاری شده هیچ گونه ارتباطی با مناطق تحت قلمروی قبرس یونانی نشین و یا ترک نشین ندارد.
چاووش‌اوغلو اضافه کرد: بیانیه مطبوعاتی اتحادیه اروپا در حمایت از قبرس یونانی نشین مغایر با قوانین بین‌المللی است.
وی افزود: ترکیه منطقه‌ اقتصادی یا غیرقانونی و یکجانبه قبرس یونانی نشین را به رسمیت نمی‌شناسد و طرف‌های سوم باید از هرگونه جانبداری درباره‌ ادعاهای دریانوردی خودداری کنند.
چاووش‌اوغلو تاکید کرد: ترکیه رویکرد خود را درباره‌ حفاری از سال ۲۰۰۴ به طور رسمی اعلام کرده و این اقدام در سازمان ملل ثبت شده است. آخرین مرزبندی دریانوردی در دریای مدیترانه، تنها از طریق توافقنامه‌ها بوده و نه بر اساس نقض حقوق طرف‌های سوم. بر همین اساس دولت‌های ساحلی باید بر اساس قوانین بین‌المللی رفتار کنند.
چاووش‌اوغلو در این نامه تاکید کرد: تأیید ادعاهای دریانوردی توسط اعضای اتحادیه اروپا به معنای نقض حقوق قانونی و مشروع کشورهای سوم بوده و چنین رویکردی از سوی اتحادیه اروپا یک نقض بزرگ قوانین بین‌الملل است.
وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: هرگونه تعریف دریانوردی در ساحل غربی تنها بعد از راه حل سیاسی در جزیره قبرس به دست می‌آید.
چاووش‌اوغلو در ادامه اظهاراتش از اتحادیه اروپا خواست که نقش سازنده داشته باشد و جانبداری نکند.
وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: ترکیه بیشترین ساحل را در دریای مدیترانه داشته و از حقوق مشروع و منافع حیاتی در شرق مدیترانه برخوردار است. ترکیه به طور کامل حقوق حاکمیتی خود را بر اساس قواینن بین‌الملل اجرا می‌کند.
او همچنین اعلام کرد که ترکیه همانند گذشته آماده حمایت کامل از یک راه حل صلح آمیز و برابر درباره‌ مسائل مورد اختلاف است.
وزیر خارجه ترکیه در ادامه با اشاره به فعالیت‌ها و عملیات اکتشاف هیدروکربن توسط قبرس یونانی نشین اعلام کرد: این جزیره به دو منطقه قبرس یونانی نشین و ترک نشین تعلق دارد و چنین اقداماتی از سوی قبرس یونانی نشین، اقدامات یک‌جانبه بر منابع طبیعی بوده و این جزیره امنیت و ثبات را در منطقه به خطر می‌اندازد
 
 
Share/Save/Bookmark