کد مطلب : 18082
وزیر امور خارجه گرجستان : منازعات در گرجستان و جمهوری آذربایجان مانع پیشرفت کامل اقتصادی این کشورهاست
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
وزیر امور خارجه گرجستان : منازعات در گرجستان و جمهوری آذربایجان مانع پیشرفت کامل اقتصادی این کشورهاست
وزیر امور خارجه گرجستان در دهمین نشست مجمع پارلمانی اتحادیه گوام در تفلیس گفت: منازعات در گرجستان، اوکراین، جمهوری آذربایجان و مولداوی مانع پیشرفت کامل اقتصادی این کشورها است .
 
به گزارش خبرگزاری ' آپا '، «میخائیل جانلیدزه » روز دوشنبه در این نشست ، افزود: مسائل مربوط به صلح و امنیت در چارچوب گوآم به طور کامل حل نشده و موضوع تامین تمامیت ارضی برای کشورهای عضو همچنان مساله عمده است .
گوآم GUAM، حروف اول اسامی کشورهای گرجستان ، اوکراین ، جمهوری آذربایجان و مولداوی است . رؤسای جمهور چهار کشور گرجستان، اوکراین، آذربایجان و مولداوی درسال 1997 اقدام به تشکیل اتحادیه گوآم کردند.
میخائیل جانلیدزه که معاون نخست وزیر گرجستان نیز هست ، در ادامه سخنرانی خود در دهمین نشست مجمع پارلمانی گوآم ، گفت : بدون حل این مشکلات استفاده کامل از ظرفیت های منطقه امکان پذیر نخواهد بود و در این زمینه نیازبه حمایت های جدی مجامع بین المللی است .
وی افزود: جامعه بین المللی برای بازگرداندن تمامیت ارضی، باید مکانیزم های موثر جدیدی را معرفی کند.
وزیر امور خارجه گرجستان اظهار داشت: اتحادیه گوآم در منطقه و در خارج از آن به شریک قابل اعتماد تبدیل شده و در قالب این اتحادیه اولویت های توسعه روابط میان کشورهای عضو مشخص شده است .
رئیس مجمع پارلمانی کشورهای بالتیکی استونی ، لیتوانی و لتونی ، حمایت این مجمع از تمامیت ارضی کشورهای عضو گوآم را اعلام کرد و گفت : مجمع پارلمانی کشورهای بالتیکی از حل مناقشات موجود در این کشورها از طریق روش های مسالمت آمیز و بر اساس قوانین بین المللی حمایت می کند .
«آدو موست»، همچنین آمادگی مجمع کشورهای بالتیکی برای تقویت روابط با مجمع پارلمانی اتحادیه گوآم را اعلام کرد .
به گزارش ایرنا ، کشورهای عضواتحادیه گوام تاکنون موافقتنامه‌هایی در خصوص مسائل مربوط به تأمین امنیت منطقه، همکاری‌های دوجانبه اقتصادی، همکاری با سازمان ناتو، مسائل نفت خزر و صدور آن از طریق محور شرق - غرب و برخی تعرفه‌های گمرکی امضا کرده‌اند.
در همه چهار کشور عضو این اتحادیه از جمله گرجستان ، جمهوری آذربایجان ، مولداوی و اوکراین در حال حاضر مناقشات قومی وجود دارد و یکی از دلایل شکل گیری این اتحادیه دلسردی مشترک این کشورها از عدم کارآیی جامعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع CİS در راستای حل این مناقشات است .
 
Share/Save/Bookmark