کد مطلب : 17362
اهمیت همکاری اقتصادی ایران با اتحادیه اوراسیا
يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۸
به گزارش پایگاه خبری وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان در تاریخ 7شهریورماه96، وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای همکاری های تهران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اهمیت توسعه مناسبات جمهوری اسلامی را با این تشکل منطقه ای مهم اعلام کرد.
هوانس عزیزیان معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان در نشست هفته اوراسیایی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان، راهگذر شمال-جنوب را به عنوان مسیر راهیابی ایران به بازار اتحادیه اوراسیا و کشورهای اروپایی مطرح کرد.
پایگاه خبری وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان مورخه 5شهریورماه96 به نقل از سخنان این مقام در نشست آستانه که جمعه پایان یافت، نوشت: ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیا است که مرز زمینی با ایران دارد و این موضوع می تواند در افزایش همکاری ها تاثیرگذار باشد.
عزیزیان در ادامه نیز ساخت منطقه آزاد مغری ارمنستان نزدیک مرز ایران را یک امکان دیگر برای افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور بر شمرد.
وی گفت: راه اندازی شرکت های مشترک در منطقه آزاد هم فرصت دیگری برای توسعه مبادلات تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا که با ایران برنامه همکاری های گسترده تجاری و اقتصادی را تنظیم کرده است، جمعیتی معادل ۱۸۰ میلیون نفر را در برمی‌گیرد.
برپایه اطلاعات در دسترس، اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۲/۲ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و ۳/۱ تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارند و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر ۸۷۷ میلیارد دلار یعنی برابر ۷/۳% صادرات و ۳/۲% واردات کل جهان است.
ارمنستان، همراه روسیه، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان دیگر اعضای این تشکل و ایران برنامه ریزی های گسترده ای را برای تشکیل منطقه آزاد تجاری تدارک دیده اند.
به گزارش ایرنا، برپایه نتایج چندین دور مذاکرات، ۱۴ تیرماه فهرستی از ۵۳۰ کالای صنعتی تولید ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل تعرفه ترجیحی یا سود بازرگانی صفر برای واردات در ایروان پایتخت ارمنستان نهایی شد.
این پیش نویس به امضای مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت این اتحادیه رسیده است تا مراحل بعدی تائید دو طرف سپری شود.
فهرست پیش نویس شامل ۳۵۰ ردیف تعرفه ای از تولیدات صنعتی ایران و ۱۸۰ بند مشابه از اوراسیا است که شامگاه چهارشنبه امضا شد.
با توجه به برنامه های مذاکرات آتی، این فهرست نیز قابل افزایش است و همچنین منجر به توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اورآسیا می شود.
ارمنستان با حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.
 
 
 
Share/Save/Bookmark