کد مطلب : 21312
ادامه اعتراضات در گرجستان
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۷
ادامه اعتراضات در گرجستان
اعضای حزب حرکت ملی و حامیانشان به اعتراضات خیابانی خود در تفلیس ادامه می دهند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، دومین هفته از تظاهرات ضدروسی از سوی مخالفان غربگرای دولت گرجستان برگزار شد.
شرکت کنندگان در این تظاهرات خواستار استعفای گئورگی گاخاریا وزیر کشور گرجستان هستند.
معترضان با نشستن در مسیر عبوری به سمت میدان قهرمانان تفلیس، پوسترهایی علیه گئورگی گاخاریا در دست داشتند و خواستار استعفای وی شدند.
به گفته اعضای حزب جنبش ملی، این اعتراضات تا زمانی که خواسته های آنها برآورده شود، به طور دائم ادامه پیدا خواهد کرد.
در تاریخ 20 ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن 240 نفر مصدوم و 305 نفر نیز بازداشت شدند.
در پی این تظاهرات اعتراض‌آمیز که طی چند روز گذشته به صورت متوالی ادامه داشته، ایراکلی کوباخیدزه رییس پارلمان گرجستان استعفا کرد.
«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه نیز در واکنش به این اتفاقات دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از 8 جولای به گرجستان را صادر کرد.
دستور رئیس‌جمهوری روسیه همچنین شامل شرکت‌های هواپیمایی گرجستان شده و از هیأت دولت روسیه انجام اقدامات تعویق‌ناپذیر برای بازگشت شهروندان این کشور که در گرجستان بسر می‌برند را خواستار شده است.
در حال حاضر هواپیماهای 6 شرکت هواپیمایی روسیه و 2 شرکت گرجستانی پروازهای متقابل میان دو کشور انجام می‌دهند و نیز بنا به آمار رسمی روسیه در پنج ماه اخیر 540هزار شهروند این کشور به گرجستان سفر کرده اند که 31درصد بیشتر در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است.
نهاد دولتی امور گردشگری روسیه پیش‌بینی کرد که با بکارگیری محدودیت‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی، سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان 60 الی 70درصد کاهش خواهد یافت.
خواست اصلی تظاهرکنندگان در برابر پارلمان در تفلیس استعفای "گئورگی گاخاریا" وزیر کشور و نیز برخورد با مأموران پلیس و نیروهای امنیتی حمله‌کننده به معترضان اعلام شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark