کد مطلب : 22492
روسیه: ترکیه هنوز به تعهداتش در قبال توافقات سوچی عمل نکرده است
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
روسیه: ترکیه هنوز به تعهداتش در قبال توافقات سوچی عمل نکرده است
سخنگوی کرملین گفت، آنکارا هنوز شروط توافقنامه سوچی مربوط به سوریه را عملی نکرده، البته با وجود اختلافات، نباید پیش‌بینی‌ منفی درباره روابط روسیه و ترکیه انجام داد و نظامیان دو کشور در تلاش برای رفع مشکلات در منطقه ادلب هستند.
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، "دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه، شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو. کرملین. پوتین» از شبکه اول تلویزیون این کشور اعلام کرد که آنکارا هنوز شرایط توافقات مربوط به سوریه که بیش از یک سال پیش در سوچی به دست آمده را عملی نکرده است.
وی در پاسخ به سئوالی در این رابطه گفت: «در این باره، ما به وضوح می توانیم بگوییم که شروط توافقنامه سوچی، که بیش از یک سال پیش توسط روسای جمهوری روسیه و ترکیه به امضاء رسیده و در آن آمده است که طرف ترک باید از عدم تولید، استقرار و خروج اسلحه‌های سنگین و غیره در منطقه کاهش تنش ادلب (سوریه) اطمینان حاصل کند، هنوز عملی نشده است.»
پسکوف یادآور شد که نمونه‌های بسیار خطرناکی از تجهیزات نظامی به دست تروریست‌های حاضر در ادلب می رسد و متأسفانه تمامی این موارد به عادی سازی اوضاع کمکی نمی‌کند.
روسای جمهوری روسیه و ترکیه، در صورت لزوم، برای حل مشکلات دست به کار می‌شوند
سخنگوی کرملین همچنین گفت که در حال حاضر مقامات نظامی روسیه و ترکیه فعالانه در تلاش برای حل و فصل اوضاع در منطقه کاهش تنش هستند که به دلیل تشدید حملات تروریستی به طور جدی وخیم شده است و در صورت ضرورت ، روسای جمهور ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان نیز در این مسئله دخالت خواهند کرد.
وی ادامه داد: «مسلماً ، اقدامات تهاجمی تروریست‌ها نمی تواند بدون پاسخ باقی بماند. ارتش سوریه که در داخل کشور خود حضور دارد، در خاک خود مسلماً به این تحریکات پاسخ داده است و همه اینها به افزایش تنش منجر شده است. خدا را شکر که نیروهای نظامی روسیه و ترکیه در تماس دائمی با یکدیگر هستند. و همانطور که شاهد هستیم ، در صورت لزوم ، روسای جمهوری دو کشور نیز به حل و فصل اوضاع می پیوندند.»
دمیتری پسکوف معتقد است که به دلیل شرایط تشدید اوضاع در استان ادلب ، نباید پیش بینی‌های منفی در رابطه با توسعه روابط روسیه و ترکیه انجام داد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تیرگی روابط روسیه و ترکیه به دلیل اوضاع کنونی در سوریه گفت: «مطمئناً ما نمی خواهیم در چنین تمایلات تیره‌ای قرار گرته و واقعاً به سمت سناریوهای بسیار منفی سوق پیدا کنیم، ولی هفته گذشته وضعیت واقعاً بسیار حساس بود. اوضاع در منطقه ادلب همچنان وخیم است.  و همانطور که شما می دانید رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در طول هفته زمان زیادی را به اوضاع سوریه و به ویژه بحران ادلب اختصاص داده است.»
 
 
Share/Save/Bookmark