کد مطلب : 18596
برگزاری نشست ویژه مسائل گرجستان در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵
برگزاری نشست ویژه مسائل گرجستان در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ
به گزارش ایرنا نخست وزیر گرجستان در نشست ویژه مسائل گرجستان که امروز در حاشیه پنچاه و چهارمین اجلاس امنیتی مونیخ برگزار شد، گفت: جدایی مناطق آبخازی و اوستیای جنوبی از دولت مرکزی تفلیس بزرگترین مشکل امنیتی گرجستان است .
 
به گزارش پایگاه خبری ' آپسنی '، گئورگی کویریکاشویلی،در این نشست ،قرار گرفتن 20 درصد از سرزمین های این کشور در خارج از کنترل دولت تفلیس و اخراج شدن صدها هزار نفر از شهروندان گرجستان از این سرزمین ها را مشکل عمده این کشور عنوان کرد .
به گزارش ایرنا ، بر اثر مناقشات نظامی اوایل دهه 90 قرن گذشته دو منطقه آبخازی و اوستیای جنوبی از کنترل دولت گرجستان خارج شد.
نخست وزیر گرجستان افزود: کشور ما افتخار دارد که با سیستم دموکراسی موثر و حاکمیت قانون اداره می شود و این امر موجب تقویت بیش از پیش ، حیات سیاسی و آزادی رسانه ها شده و دستآوردهای اقتصادی ، فضای مناسب سرمایه گذاری و سطح پایین فساد اقتصادی را برای گرجستان به ارمغان آورده است .
به گفته یکی از اولویت های عمده دولت گرجستان اجرای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا شامل ایجاد منطقه آزاد بازرگانی و نیز برقراری ارتباط تنگاتنگ با نهاد های یوروآتلانتیک است .
وی ضمن بحث در باره دستاوردهای کشورش گفت : گرجستان در شاخص های جهانی آزادی رسانه از رده 104 در سال 2012 میلادی به رده 64 ، از لحاظ قابلیت رقابت اقتصاد از رده 137 به رده 48 و نیز از نظر شاخص د فاع از حق مالکیت از رده 120 به رده 46 صعود کرده است .
نخست وزیر گرجستان همچنین با اشاره به مشکلات این کشور افزود: گرجستان مانند قبل با چالش های جدی در حوزه امنیتی مواجه است .
کنفرانس امنیتی مونیخ ، کنفرانسی غیر دولتی و متعلق به بخش خصوصی است، حیطه فعالیت‌هایش در سیاست های امنیت جهان است.
این کنفرانس محلی برای تصمیم‌گیری نیست بلکه صرفا محلی برای اظهار نظر و اعلام مواضع، همچنین رایزنی و دیدارهای جانبی است که هر سال به طرح موضوعات مهم جهانی می پردازد.
 
 
Share/Save/Bookmark