کد مطلب : 21556
واکنش روسیه به موضع آمریکا درباره سالگرد جنگ روسیه ــ گرجستان
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۶
واکنش روسیه به موضع آمریکا درباره سالگرد جنگ روسیه ــ گرجستان
سفارت روسیه در واشنگتن پاسخ بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا درباره یازدهمین سالگرد جنگ روسیه و گرجستان را داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از Agenda.ge، سفارت روسیه در آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در سال 2008 نیروهای این کشور برای نجات منطقه اوستیای جنوبی وارد آن منطقه و مانع از نسل‌کشی شدند.
بیانیه سفارت روسیه در واقع پاسخی است به بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا که در تاریخ 8 آگوست منتشر شد. آمریکا در این بیانیه که به‌مناسبت یازدهمین سالگرد جنگ روسیه و گرجستان منتشر شد، اعلام کرد که فعالیت‌های آمریکا تا زمانی که روسیه به اشغال قلمروی مستقل گرجستان پایان ندهد، متوقف نخواهد شد.
سفارت روسیه خاطرنشان کرد که وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر رفتار نادرست خود در قبال قربانیان آن حادثه خونین را نشان داد.
در این بیانیه آمده است: "با این حال، واشنگتن از ترغیب طرفداران خود در تفلیس برای اعمال اراده سیاسی و پذیرفتن مسئولیت حمله به نیروهای صلح‌بانی روسیه در منطقه اوستیای جنوبی خودداری می‌کند، به‌عوض، وزارت امور خارجه آمریکا هم‌چنان با شیوه‌های سنتی سیاسی و ضدروسی خود، روسیه را سرزنش می‌کند.
سفارت روسیه پیشنهاد می‌کند تا تاریخ واقعی وقایع جنگ پنج‌روزه سال 2008 را در اختیار ایالات متحده قرار دهد، با وجود این، گذشته نشان می‌دهد که ایالات متحده از تاریخ درس نمی‌گیرد و نسبت به جنایت‌های گرجستان چشم‌پوشی می‌کند. این اعتقاد به مصونیت از مجازات است که چنین حوادث غم‌انگیزی را به‌وجود می‌آورد".
در سال 2008 گرجستان نیروهای حافظ صلح روسیه را متهم به جانبداری از جدایی‌طلبان اوستیای جنوبی کرد. پس از روزها نبرد سنگین میان استقلال‌طلبان اوستیای جنوبی و ارتش گرجستان، آتش‌بس اعلام شد. پس از اعلام آتش‌بس، در تاریخ 7 آگوست 2008 نیروهای ارتش گرجستان در یک عملیات غافلگیرانه، شهر چخینوالی را تصرف کردند. در 8 آگوست 2008 میلادی، روسیه در واکنش به حمله ارتش گرجستان، بخشی از نیروهای خود را در مرز با اوستیا قرار داد. سپس تانک‌های روسیه وارد شهر چخینوالی شدند. در گزارشی که به‌دستور اتحادیه اروپا دربارهٔ جنگ گرجستان و روسیه تهیه شد، گرجستان در شروع جنگ با گلوله‌باران اوستیای جنوبی در تاریخ 7 اوت 2008، مقصر شناخته شده است؛ ولی هم‌چنین گفته شده که اقدام گرجستان در پی یک دوره طولانی اقدامات تحریک‌آمیز و فشار مداوم از جانب روسیه بوده است. در نتیجه این جنگ، تعداد آوارگان داخلی بیش از 130 هزار نفر اعلام شد که هنوز 26 هزار نفرشان حق بازگشت به خانه‌های خود را ندارند. در مجموع در حال حاضر بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی آواره هستند. 35 هزار خانه نیز ویران شده و از زمان جنگ سال 2008 تا کنون بیش از 125 روستا در اشغال است.
 
 
Share/Save/Bookmark