کد مطلب : 21826
وزیر سابق امنیت ازبکستان به ۱۸ سال زندان محکوم شد
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۲
وزیر سابق امنیت ازبکستان به ۱۸ سال زندان محکوم شد
وزیر سابق امنیت ازبکستان به همراه چند تن از دیگر مقامات بلندپایه امنیتی سابق همچون معاونین و مشاورین وی، در دادگاه ازبکستان به اتهام فساد و اختلاس و اقدام علیه منافع ملی به ۱۵ تا ۱۸ سال حبس محکوم شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه «رسالت»، دادگاه نظامی ازبکستان که از مورخ 15 جولای پشت درب‌های بسته به جلسات خود ادامه داده است، اختیار عبدالله‌اف، وزیر سابق امنیت ازبکستان را به 18 سال زندان محکوم کرده است. جرم عبدالله‌اف، تشکیل اتحاد جنایی، گرفتن رشوه و اختلاس، تصرف پول و ملک غیرقانونی، امضار قراردادهایی بر خلاف منافع ملی ازبکستان و چند مورد دیگر مبتنی بر سوء استفاده از جایگاه خود بوده است.
دادگاه ازبکستان در مجموع همراه عبدالله‌اف، 24 مقامات بلندپایه سابق این کشور را به جرم اقدام علیه منافع ازبکستان به زندان محکوم کرد. از جمله این افراد می‌توان به جهانگیر ایگاموف، معاون فرمانده خدمات امنیت داخلی به 16 سال، علیشیر ایشان‌خواجه‌اف، مشاور فرمانده خدمات امنیت به 17 سال، و یرکین عبدالله‌اف، معاون سابق دادستان شهر تاشکند با محکومیت 14 سال زندان اشاره کرد. همچنین غیرت هدایت‌اف، معاون سابق دادستان کل ازبکستان، بهادر دهقان‌اف، معاون سابق رئیس دادگاه عالی ازبکستان، و الوقبیک تاشیف، دادستان سابقق ولایت نمنگان هر کدام به 5 سال زندان محکوم شدند.
اختیار عبدالله‌اف روز 11 فوریه سال جاری از مقام خود برکنار  شده و علت رسمی اعلان شده برای برکناری او را بعد از تنها یک سال از آغاز فعالیتش، وضعیت سلامتی وی و مشکلات در ستون فقراتش اعلام کردند. با این حال یک روز بعد از آن اعلام شد که علیه فرمانده سابق خدمات امنیتی دولتی اتهامات فساد و پرونده جزائی گشوده شده و ده‌ها نفر دیگر از شرکایش دستگیر و زندانی شد‌ه‌اند
 
 
Share/Save/Bookmark