کد مطلب : 23806
پوتین: امیدوارم توافقات انجام شده همه مشکلات در قره باغ را حل کند
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۵
رئیس جمهوری روسیه به نخست وزیر ارمنستان اطمینان داد که با وجود برخی مشکلات در منطقه قره باغ، توافقات حاصله امکان یافتن راه حل مناسب و درازمدت برای تمامی مسائل مربوط به قره باغ کوهستانی را فراهم می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه در نشستی دوجانبه با "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان ابراز امیدواری کرد که توافقات بدست آمده در مسکو، همه مسائل مربوط به قره باغ کوهستانی را حل و فصل کند.
پوتین ضمن تشکر از پاشینیان برای موافقت با حضور وی در مذاکرات سه جانبه درباره قره باغ، گفت: «به عقیده من، واقعاً، با وجود مشکلاتی که شما ذکر کردید و هنوز حل و فصل نشده است، امیدوارم که ما همچنان بتوانیم در خصوص تمامی مشکلات، از جمله مسائل انسانی در منطقه به توافقات اصولی برسیم.»
رئیس جمهوری روسیه با اشاره به اینکه، "به طور کلی، نشست سه جانبه روز دوشنبه بسیار مفید بود"، افزود: «از آن جهت که ما بتوانیم آینده منطقه و ایجاد روابط آتی در منطقه و قبل از هر چیز، بین ارمنستان و آذربایجان را تعیین کنیم. و این اقدامی مثبت در جهت پیشبرد حل و فصل اوضاع است.»
پوتین همچنین این واقعیت را مورد توجه قرار داد که روابط روسیه و ارمنستان از هر جهت "متحدانه" بوده، باقی مانده و خواهد بود و دو کشور در بسیاری از سازمان‌های بین المللی شریک نزدیک یکدیگر هستند.
وی همچنین یادآور شد، به‌رغم اینکه "سال گذشته، سال دشواری بود" ، مبادلات تجاری بین روسیه و ارمنستان از ژانویه تا اکتبر سال 2020 ،تقریبا 4 درصد افزایش یافته است. پوتین ادامه داد: «"همه اینها این امیدواری را بوجود می‌آورد که ما به راه‌هایی برای حل و فصل اوضاع قره باغ کوهستانی دست یابیم که مطمئنا به نفع مردم ارمنستان، کشور ارمنستان و به نفع روابط دوجانبه ما خواهد بود.»
نیکول پاشینیان نیز با اشاره به اینکه هنوز مسئله وضعیت حقوقی قره باغ کوهستانی مشخص نشده، اعلام کرد که ایروان آماده مذاکره درباره این موضوع است. به گفته نخست وزیر ارمنستان، اجرای بیانیه مشترک 11 ژانویه (22 دی ماه) در نشست مسکو، ممکن است منجر به تضمین‌های بیشتری در زمینه تأمین امنیت منطقه قره باغ شود.
 
 
Share/Save/Bookmark