کد مطلب : 22096
افزایش 16 درصدی قیمت گاز مایع درتاجیکستان
يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱
افزایش 16 درصدی قیمت گاز مایع درتاجیکستان
طی دهه اخیرماه نوامبر در تاجیکستان قیمت هر یک لیترگاز مایع 16 درصد افزایش یافته است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه  تاج  ویک، قیمت هر یک لیتر گازمایع  که در اوایل ماه  نوامبر 3 سامانی و 30 درم  بود، اکنون  به  3 سامانی و 80 درم  رسیده است.
 فروشندگان گاز مایع می گویند علت اصلی افزایش قیمت این نوع سوخت  درتاجیکستان  افزایش نرخ آن درکشور صادرکننده – قزاقستان- می باشد. وزارت انرژی قزاقستان درماه سپتامبرسال جاری قیمت یه یک تن گازمایع را بدون احتساب مالیات  برارزش افزوده 100 دلارتعیین کرد که شرکتهای تولید کننده و صادرکنندگان این نوع سوخت، این شاخص را پایین می دانند.
اما کارمندان خدمات دولتی ضد انحصاری تاجیکستان که مسوولیت  نظارت برقیمتها  دراین کشور را برعهده دارند می گویند  به دلیل نبود شرکتهای  بزرگ وارد کننده این نوع سوخت  نمی توانند دراین زمینه مداخله کنند؛ چرا که براساس قوانین  تجاری تاجیکستان،  شرکتهایی که سهم آنان دربازار واردات سوخت به این کشور 35 درصد باشد، می توانند از آنان درمورد افزایش قیمتها  توضیح بخواهند. درحالی که درتاجیکستان دهها شرکت  مشغول وارد کردن گازمایع می باشند وهیچ یک سهم قابل ملاحظه ای دراین زمینه ندارند.
این درحالی است که 60 درصد  از وسایل نقلیه دولتی و شخصی درتاجیکستان به دلیل گران بودن قیمت بنزین از گاز مایع استفاده می کنند.
درسال 2018  به تاجیکستان 380 هزارو 700 تن گازمایع وارد کرده اند که نزدیک به 290 هزار تن آن را قزاقستان صادرکرده است.
 
 
 
Share/Save/Bookmark