کد مطلب : 17533
ساخت پل در باریکه خلیج «قَرَه‌بُغاز» در دریای خزر توسط ترکمنستان
چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۵
به گزارش خبرگزاری دولتی ترکمنستان در تاریخ 3مهرماه96، «دادبای آمانگلدی‌اف» معاون رئیس جمهور ترکمنستان گفت: طرح احداث پل بر روی خلیج «قَرَه‌بُغاز» آماده اجرا می‌باشد.
وی تصریح کرد: این پل جهت اجرای پروژه آزادراه 242 کیلومتری بین استان «بالکان» ترکمنستان تا مرز قزاقستان  است.
معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور حمل و نقل  و ارتباطات، افزود: با اجرای این طرح‌ها حجم مبادلات بازرگانی، حمل و نقل و ترانزیت کالا بین 2 کشور و سایر کشورهای منطقه به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت و امکانات، تسهیلات و راه‌های مواصلاتی بیشتری برای دسترسی به مراکز بزرگ صنعتی استان بالکان در غرب ترکمنستان ایجاد خواهد شد.
وی افزود: بر اساس طرح ارائه شده پل جدید بر روی خلیج قَرَه‌بُغاز شامل بزرگراه 2 طرفه بوده و عرض آن 22 متر و طول آن 462 متر پیش‌بینی شده است.
معاون رئیس جمهور ترکمنستان گفت: پیش‌نویس طرح احداث آزادراه 242 کیلومتری «ترکمنباشی-قره‌قبوغاز-قزاقستان»  آماده می‌باشد.
احداث آزادراه جدید مواصلاتی بین مناطق مرزی ترکمنستان و قزاقستان در حالی است که شهر «قره‌بوغاز» و «ترکمنباشی» از مهمترین و بزرگترین شهرهای صنعتی ترکمنستان محسوب می‌شوند.
در این شهرها پالایشگاه نفت و مجتمع پتروشیمی ترکمنستان قرار دارند.
از سوی دیگر راه آهن 3 جانبه جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان که آن را راه آهن ترانزیتی «شرق دریای خزر» و «راه آهن شرق دریای خزر به خلیج فارس» نیز می‌نامند، در سال 2014 میلادی با حضور سران 3 کشور ذیربط به بهره‌برداری رسید.
خلیج قَرَه‌بُغاز  یک تالاب داخلی بزرگ در دریای خزر واقع در شمال غربی ترکمنستان است.
این خلیج توسط باریکه‌ای صخره‌ای و باریک از پهنه اصلی دریای خزر جدا شده‌است.
شهر قره‌بغاز بر روی این باریکه خاکی قرار داشته و در حدود 10 هزار نفر جمعیت دارد.
آب قره‌بغاز در برخی فصل‌ها بالاتر آمده و شکل خلیجی از دریای خزر را پیدا می‌کند اما در دیگر فصول پایین رفته و از دریا جدا شده و به حالت تالاب درمی‌آید.
روسیه، قزاقستان، ایران، آذربایجان و ترکمنستان از 5 کشور ساحلی دریای خزر هستند و پرونده تعیین رژیم حقوقی این دریا و تقسیم آن بین این کشورها 24 سال است که در حال ادامه بررسی است و هنوز هم به نتیجه نرسیده است.
 
Share/Save/Bookmark