کد مطلب : 20043
نگرانی وزرای خارجه پیمان امنیت جمعی از افزایش تهدیدات تروریستی در افغانستان
جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۸
وزرای امور خارجه پیمان امنیت جمعی از افزایش تهدیدات تروریستی در مناطق شمالی افغانستان و همجوار با تاجیکستان ابراز نگرانی کردند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، وزرای امور خارجه کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در اظهارات مشترکی که از طرف مجموع عمومی سازمان ملل پذیرفته شد بر افزایش تهدیدات تروریستی در مناطق شمالی افغانستان و همجوار با تاجیکستان ابراز نگرانی کردند.
در این بیانیه آمده است: کشورهای پیمان امنیت جمعی در ارتباط با فعالیت و افزایش صفوف ستیزه جویان داعش و سایر سازمان‌های تروریستی در افغانستان از جمله در مناطق شمالی این کشور که چالش و تهدیداتی را برای این سازمان ایجاد می‌کند، جدا نگران هستند.
پیمان امنیت جمعی تلاش‌ها برای ایجاد اختلافات مذهبی و نژادی در افغانستان را محکوم و با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی بخش افغانی داعش در این کشور از «کابل» خواستار انجام اقدامات قاطع برای خنثی سازی این گروه تروریستی شد.
کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی همچنین از گسترش مناطق کاشت مواد مخدر و رشد این مواد در افغانستان نگران و در این راستا از دولت این کشور انتظار اقدامات فعال‌تری در زمینه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر را دارند.
علاوه بر این کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی از جامعه بین المللی خواستار تداوم تلاش‌ها برای کمک به توسعه صلح آمیز افغانستان است و بر ضرورت حل و فصل شرایط پیچیده در این کشور از طریق روش‌های سیاسی و دیپلماتیک می‌باشند.
سازمان پیمان امنیت جمعی در سال 1992 و با مشارکت کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان تشکیل شد.
این کشورها در سال 2002 تصمیم گرفتند، این سازمان را به یک ائتلاف نظامی تبدیل کنند. بعدها کشورهای گرجستان، آذربایجان و ازبکستان از آن جدا شدند. این سازمان در دوم دسامبر 2004 به عنوان عضو ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شد.
اهداف تشکیل این سازمان، محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ آمریکا در حوزه کشورهای همسایه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش توان سیاسی، اقتصادی و نظامی فدراسیون روسیه به منظور متحد نگهداشتن کشورهای عضو اتحاد و بالا بردن ظرفیت‌های نظامی و سیاسی آنها ایجاد شده است.
Share/Save/Bookmark