کد مطلب : 24003
چالش‌های آمریکا و ترکیه از زبان سخنگوی اردوغان
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۹
چالش‌های آمریکا و ترکیه از زبان سخنگوی اردوغان
سخنگو و مشاور رئیس جمهور ترکیه در خصوص چالش‌های موجود در روابط آنکارا و واشنگتن گفت: موضوع اس ۴۰۰ یکی از این چالش‌هاست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ابراهیم کالین سخنگو و مشاور رئیس جمهور ترکیه در گفتگو با بلومبرگ در خصوص روابط ترکیه و آمریکا و مسائل بین دو کشور گفت: به نظر می رسد که آمریکا سیاست حمایت از گروه ی پ گ در شمال سوریه را دنبال می کند. این یک نقطه اختلاف مهم با مقامات آمریکایی است.
ترکیه همواره نسبت به حمایت آمریکا از نیروهای کرد دموکراتیک در شمال سوریه اعتراض کرده و آن را با امنیت ملی خود مرتبط دانسته است. واشنگتن اما با جدا کردن ی پ گ از پ ک ک معتقد است که اقدامات این گروه در شمال سوریه علیه گروههای تروریستی داعش و النصره بوده و دلیلی برای عدم حمایت از آنها نیست.
وی در خصوص اختلافات بوجود آمده بین آنکارا و واشنگتن درباره خرید سامانه موشکی اس 400 نیز گفت: تصمیم به خرید این سامانه یک شبه گرفته نشد. این سامانه با سیستمهای دفاعی ناتو ادغام نشده و اخلالی در آن ایجاد نمی کند. 
مشاور رئیس جمهور ترکیه افزود: روند مذاکرات برای دومین سری سامانه موشکی اس 400 با روسیه در حال جریان است.
خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه یکی از موارد مهم اختلافی ترکیه و آمریکا بوده به طوریکه این کشور، ترکیه را تحت تحریم های کاتسا قرارداده و آنکارا را از روند تولید مشترک جنگنده اف 35 خارج کرده است.
ترکیه بارها پیشنهاد تشکیل تیم فنی برای بررسی موضوع و پیدا کردن راه حلی در این خصوص را ارائه داده است. حتی به گفته مقامات آمریکایی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه پیشنهاد خارج کردن این سامانه از ترکیه را ارائه داده است.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در خصوص روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و آینده روابط دو کشور نیز اظهار داشت: یک آغاز خوب داشتیم. حتماً دو رئیس جمهور گفتگو خواهند کرد.
آنکارا از زمان روی کار آمدن جو بایدن بدنبال تماس روسای جمهور دو کشور بوده اما هنوز اتفاقی رخ نداده و تماسها در سطح وزرای خارجه و نیز مشاور امنیت ملی کاخ سفید بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره تماس دو رئیس جمهور گفته بود: روسای جمهوری زیادی هستند که بایدن باید با آنها تماس بگیرد و با اردوغان نیز در مقطعی تماس گرفته خواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark