کد مطلب : 23293
گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و ماکرون درباره مدیترانه شرقی
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۱
گفت‌وگوی تلفنی اردوغان و ماکرون درباره مدیترانه شرقی
روسای جمهور ترکیه و فرانسه درباره روابط دو جانبه و مدیترانه شرقی به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نهاد ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود به صورت تلفنی درباره روابط پاریس- آنکارا و ترکیه- اتحادیه اروپا و همچنین مسائل مدیترانه شرقی به صورت تلفنی گفتگو کرده است.
اردوغان در این گفتگو با اشاره به اینکه ریشه تنشها در مدیترانه شرقی نادیده گرفتن حقوق مشروع ترکیه و قبرس ترک نشین است، اظهار داشت: اینکه فرانسه از یونان و قبرس جنوبی که بدنبال زیاده خواهی در این منطقه هستند، حمایت کند بی معنی است.
رئیس جمهور ترکیه گفت: ترکیه بدنبال حق کسی نیست اما اجازه نمی دهد که حقش را کسی پایمال کند. مانند همیشه برای حل مشکلات و مسائل آماده مذاکره و همکاری هستیم.
اردوغان افزود: برای کاهش تنش ها باید به دیپلماسی میدان داد و روند مذاکرات را دنبال کرد. همه مسائل و مشکلات دور میز گفتگو قابل حل است. از فرانسه نیز انتظار داریم مواضع محتاطانه و سازنده ای داشته باشد. در تداوم روابط دو کشور نفع طرفین وجود دارد. 
وی افزود: نشست سران اتحادیه اروپا درباره ترکیه و تشویق به گفتگوی سازنده و رویکرد مناسب برای حل مسائل منطقه ای بسیار مهم است.
 
 
Share/Save/Bookmark