کد مطلب : 21259
پاسخ آتامبایف به اتهامات پارلمان قرقیزستان
يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۰
پاسخ آتامبایف به اتهامات پارلمان قرقیزستان
رئیس‌جمهور سابق قرقیزستان در واکنش به اتهامات مطرح شده توسط پارلمان این کشور علیه وی با انتشار بیانیه‌ای گفت: این اتهامات غیرواقعی بوده، هیچ مبنای حقوقی نداشته و بر پایه شایعات تهیه شده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از قفقازتایمز، آلماس‌بیک آتامبایف، رئیس‌جمهور سابق قرقیزستان در یک بیانیه گفته است که اتهاماتی که علیه وی توسط پارلمان این کشور تهیه شده «کاملا مضحک بوده و هیچ مبنای حقوقی نداشته و بر پایه شایعات تهیه شده است».
آتامبایف همچنین سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور فعلی این کشور را به «آرزو برای مخالفان سیاسی خود» متهم کرده است.
آتامبایف با اشاره به این که رقبال وی به «روش‌های کثیف» برای حذف او متوسل شده‌اند، در این باره گفته است: سورانبای جین‌بیک‌اف نمی‌تواند راه‌های دیگر برای ساکت کردن من پیدا کند، لذا با اتهامات غلط به دنبال محاکمه من است.
وی همچنین در بیانیه خود افزوده است: من در مقابل خداوند و مردم، قانون و وجدان خودم پاک هستم! همه آن کاری که من در این سال‌ها انجام دادم برای مردم بوده است.
 گفتنی است پارلمان قرقیزستان لایحه‌ای را در تاریخ 20 ژوئن سال جاری به تصویب رسانده که رئیس‌جمهور سابق این کشور، آلماس بیک آتامبایف را به اتهاماتی متوجه می‌سازد و می‌خواهد او را از وضعیت حقوقی رئیس‌جمهور سابق  خارج کند.
آتامبایف به آزادسازی غیرقانونی رئیس مجرم دولتی، عزیز باتوکایف، از زندان، پنهان کردن درآمدها، خرید غیرقانونی زین، فساد در جریان مدرنیزاسیون نیروگاه حرارتی بیشکک و تامین غیرقانونی زغال‌سنگ برای این نیروگاه، سرکوب و محاکمه مخالفان متهم شده است.
در همین حال به گزارش 24.کی‌جی، کندوز ژولدابایوا، نماینده رسمی حزب سوسیال دموکرات قرقیزستان گفته است که این حزب قصد ندارد برای اعتراض به اتهامات مطرح شده علیه آتامبایف تظاهرات برپا کند.
به گفته این عضو حزب حاکم، اطلاعات در خصوص تظاهرات و اعتراضات گسترده در این زمینه منطبق با واقعیت نیست. قطعنامه‌ای که در آخرین دیدار حزب سوسیال دموکرات در تاریخ 8 ژوئن به دست آمد می‌گوید که اگر دولت تا مدت دو ماه مبارزه واقعی علیه فساد را آغاز نکند، این حزب اعضایش را به برگزاری یک تظاهرات مسالمت‌آمیز برای استعفای رئیس‌جمهور، سورانبای جین‌بیک‌اف بسیج خواهد کرد.
وی همچنین می‌افزاید: برنامه ما تاکنون تغییر نکرده است.
یادآور می‌شود آتامبایف در بازه سال‌های 2011 تا 2017 رئیس‌جمهور قرقیزستان بود و نخستین رهبر قرقیز به شمار می‌رود که به صورت مسالمت‌آمیز قدرت را رها کرده و به دوره مسئولیتش پایان داد
 
 
Share/Save/Bookmark