کد مطلب : 22339
وزارت خارجه ترکیه پایان سیاست‌های جانبدارانه اتحادیه اروپا را خواستار شد
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۳
وزارت خارجه ترکیه پایان سیاست‌های جانبدارانه اتحادیه اروپا را خواستار شد
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه از اتحادیه اروپا خواست به سیاست‌های جانبدارانه، به دور از واقعیت و یک بام و دو هوای خود پایان دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در پاسخ به انتقادهای اتحادیه اروپا درباره حفاری‌های این کشور در شرق دریای مدیترانه اظهار کرد: کشتی ترکیه روز جمعه در چارچوب مجوزی که جمهوری ترک قبرس شمالی سال ۲۰۱۱ برای شرکت نفت ترکیه صادر کرده بود، جهت آغاز سومین دور حفاری‌ها در شرق دریای مدیترانه سمت جنوب جزیره قبرس به حرکت درآمد.
آکسوی در ادامه گفت: در صورتی که کشتی ترکیه موفق به اکتشاف نفت و گاز در این منطقه شود، درآمدهای حاصل از آن میان ترک‌ها و یونانی‌های ساکن این جزیره تقسیم خواهند شد.
همچنین سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید به سیاست‌های جانبدارانه، به دور از واقعیت و یک بام و دو هوای خود پایان دهد.
وی در ادامه تاکید کرد: اتحادیه اروپا در برابر نقض حقوق ترکیه و ترک‌های ساکن قبرس از سال ۲۰۰۳ سکوت کرده و در هیچ یک از بیانیه‌های خود در این رابطه به ترک‌های قبرس اشاره‌ای نکرده و وجود آنها و حقوق‌شان را نادیده گرفته است.
پیشتر جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجه و امنیت اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نسبت به آغاز هرگونه حفاری غیر قانونی نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه به ویژه آب‌های قبرس هشدار داده بود.
همچنین او تاکید کرده بود، همه اعضای جامعه جهانی باید از هرگونه اقدامی که به ثبات و امنیت منطقه آسیب می‌زند، خودداری کنند اما متاسفانه قصد ترکیه برای آغاز حفاری جدید در کل منطقه در جهت مخالف است.
همچنین این اتحادیه اعلام کرده بود، تحریم‌های مشخصی را علیه اشخاص و گروه‌های مسؤول حفاری‌های غیر مجاز در شرق دریای مدیترانه یا آنهایی که در این فعالیت‌ها شرکت دارند، اعمال خواهد کرد.
ترکیه قصد دارد بر اساس توافقنامه‌ای که با دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج به امضا رسانده، حفاری‌هایی را در سواحل قبرس انجام دهد.
 
 
Share/Save/Bookmark