کد مطلب : 3716
دبیر کل ناتو: اطلاعات رادارهای ناتو در ترکیه را در اختیار اسرائیل قرار نمی دهیم!!
سه شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۲۲

در حالی که ناتو چندی پیش و برای رصد توان نظامی ایران در ترکیه و نزدیک به مرز ایران رادار هایی را نصب کرده، روز گذشته دبیر کل ناتو اعلام کرد: 'ما اطلاعات این رادار ها را به اسرائیل نخواهیم داد.'
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت رادیو اسرائیل روز گذشته ۱۹ فوریه(۳۰بهمن) با اشاره به سخنان دبیر کل ناتو نوشت: «آندرس راسموسن، دبیرکل ناتو (پیمان نظامی آتلانتیک شمالی) اعلام داشت که اطلاعات به دست آمده از رادارهای نصب شده در ترکیه که هدف آن مقابله با حملات موشکی احتمالی حکومت ایران است، در اختیار اسرائیل قرار نخواهد گرفت؛ این در حالی است که اسرائیل حساس ترین کشوری است که ممکن است هدف حملات موشکی رژیم ایران قرار گیرد. »
این اظهارات در حالی منتشر شده است که طبق قوانین بین المللی، و قوانین داخلی ناتو رصد کشور های غیر عضو کاری غیر قانونی به حساب می آید.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در ۴ آوریل ۱۹۴۹ با هدف دفاع جمعی در واشنگتن پایه گذاری شد و مهم ترین هدف آن قانون پنجم این سازمان است که طی آن کشورهای امضا کننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند.
با این حال و در شرایطی که آمریکا از هیچگونه کمکی به اسرائیل دریغ نمی کند به نظر می رسد حتی قبل از اینکه دبیر کل ناتو این مصاحبه را انجام دهد اخبار رادارهای ناتو روی میز موساد باشد.
کارشناسان سیاسی منطقه بر این باوراند که ناتو در پی ماموریتی ویژه و به اسم مقابله با تروریست نیروهای خود را در افغانستان و عراق مستقر کرده بود تا اطلاعاتی در مورد منطقه بدست آورد. که این کار سازمان هم خارج از وظایف تعریف شده ناتو بوده است.
آندرس راسموسن، همچنین گفته است: «رادارهای نصب شده متعلق به کشورهای عضو ناتو می باشد و اطلاعات به دست آمده به کشور دیگری داده نخواهد شد.»
لازم به ذکر است که آندرس فاگ راسموسن با فشار آمریکا به عنوان دبیر این سازمان برگزیده شده است و به نظر می رسد در مقابل خواسته های سیاست مداران این کشور، همچون رئیس آژانس اتمی منعطف باشد.

Share/Save/Bookmark