کد مطلب : 4355
ماجرای خواندنی دستیابی اتحاد جماهیر شوروی
رمان تاریخی رزیدنت
سیدحسین طباطبایی
پنجشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۹
رمان تاریخی رزیدنت

رمان تاریخی رزیدنت اثر آشوت آقابابیان ارمنی که شرح ماجرای جذاب و پرکشش دستیابی روسیه شوروی به اسرار هسته ای ایالات متحده آمریکاست ، با ترجمه سید حسین طباطبایی و توسط نشر ثالث به بازار کتاب ایران راه یافت .
این کتاب که در نمایشگاه بین المللی کتاب امسال عرضه خواهد شد ، داستان زندگی هایک هواکیمیان دانشمند و جاسوس افسانه ای ارمنی تبار شوروی است که پس از جذب به کا گ ب ، ماموریت های حساس و پر ماجرایی در آلمان و ایالات متحده آمریکا داشته و به ویژه در انتقال دانش هسته ای آمریکایی ها به مسکو و مشارکت جدی در پروژه فوق سری ساخت نخستین سلاح هسته ای روسیه شوروی ، همراه با دانشمندان بزرگ شوروی ، به عنوان شکل دهنده یکی از بزرگ ترین جاسوسی های تاریخ ، نقش آفرینی مهم و اثرگذاری داشته است .
علاوه بر این در اين کتاب خواننده با وقايع پرنشيب و فراز اتحاد جماهير شوروي اعم از تصفيه‌هاي خونين استالين و فعاليت‌هاي سرويس‌هاي جاسوسي شوروي در آلمان، انگلستان و بويژه ايالات متحده‌ي آمريکا در دهه‌هاي ۳۰ و ۴۰ قرن بيستم آشنا مي‌شود.
"رزيدنت " در سال ۲۰۰۴ و بر اساس اسناد فاش‌شده‌ي سرويس امنيتي اتحاد جماهير شوروي به تحرير درآمده و در ارمنستان چاپ شده است.
سید حسین طباطبایی مترجم کتاب در حال حاضر به عنوان وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو به سر می برد و ترجمه کتاب حاضر ، حاصل ماموریت وی به ارمنستان و حضور در آن کشور می باشد .
رزیدنت رمان جذاب و پر کششی است که در قالبی داستانی و کاملا مستند ، به شرح زندگی و فعالیت های یکی از نامدارترین جاسوسان قرن می پردازد و نویسنده در پرداخت ماجراهای تاریخی و مستند آن به قدری حرفه ای عمل کرده است که کمتر خواننده ای است که مطالعه کتاب را پیش از به پایان رساندن آن رها کند .

Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵