کد مطلب : 4526
جاسوسي از ايران؛ اين‌بار به روش تركيه!
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۳

اخیرا سفارت ترکیه در تهران به برقراری ارتباط با برخی فعالان پان ترک دانشجویی كرده و در صدد است تا تعدادی از دانشجویان و فعالان پان ترک را به منظور ادامه تحصیل در کشور ترکیه جذب كند.
به گزارش خبرنگار سياسي «خبرگزاري دانشجو»، پس از مشخص شدن فعالیت سفارت انگلیس در تهران برای جذب دانشجویان به بهانه بورسیه و آموزش جاسوسی به آنها، ترکیه هم به جمع فعالین ضد ایرانی پیوست.

طبق اخبار منابع موثق، اخیرا سفارت ترکیه در تهران اقدام به برقراری ارتباط با برخی فعالین پان ترک دانشجویی نموده و در صدد است تا تعدادی از دانشجویان و فعالین پان ترک را به منظور ادامه تحصیل در کشور ترکیه جذب و به آنها بورسیه اعطا نماید.

خاطر نشان می سازد پان ترکیسم ، ایدئولوژی ملی گرا و جنبشی سیاسی ـ فرهنگی است که خواهان وحدت فرهنگی ، زبانی و سیاسی تمامی ترکهایی بوده که براساس زبانهای خویشاوند، تبار، تاریخ و سنن مشترک قابل شناسایی اند.

براساس این اندیشه ، ترک زبانان مسلمان ، بویژه آنان که در ترکیه ، قبرس ، شبه جزیرة بالکان ، اتحاد شوروی سابق ، عراق ، ایران ، افغانستان و ترکستان شرقی (سین کیانگ ) زندگی می کنند، اجزای یک ملت بزرگ به شمار می آیند و همة آنان باید به رهبری ترکیه در یک دولت متحد شوند.

خبرها حاکی از آن است که این سفارتخانه از طریق یک کتاب فروشی در حوالی میدان انقلاب اقدام به برقراری تماس تلفنی با برخی فعالین دانشجویی نموده و مقدمات جذب آنها را فراهم می آورد.

البته اين گروه ها سعي دارند بيشتر دانشجوياني را كه گرايش هاي قومي دارند جذب كنند.

پس از دو دور مصاحبه قرار است افراد جذب شده پس از اخذ مدرک در ترکیه به ایران باز گردند و با هماهنگی سفارت ترکیه فعالیت نمایند.

به نظر می رسد پس از تغییر مواضع سیاسی دولتمردان ترکیه در مقابل ایران و بیداری اسلامی فعالیت مذکور با حجم گسترده تری در دستور کار این کشور باشد.

اين در حالي است كه برخي كشور ها سعي در جذب دانشجويان ايراني در مقاطع مختلف نظير نمايشگاه كتاب و غيره دارند.

برخي از كشورهاي آسيايي و بعضا اروپايي در نمايشگاه كتاب امسال تهران تلاش مي كردند دانشجويان ايراني را با گرايش هاي خاص، براي بورسيه به كشور مورد نظر خود جذب كنند.

Share/Save/Bookmark