کد مطلب : 21311
مذاکره سیاسی میان ترکمنستان و لهستان
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۶
مذاکره سیاسی میان ترکمنستان و لهستان
رایزنی های سیاسی میان هیئت های دیپلماتیک ترکمنستان و لهستان در عشق آباد برگزار شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، هیئت های سیاسی ترکمنستان و لهستان در نشستی در عضق آباد پیرامون مسائل مشترک بحث و گفت و گو کردند.
ریاست هیئت دیپلماتیک لهستان بر عهده مارسین پرزیداکز معاون سیاست شرقی، دیپلماسی اقتصادی و همکاری توسعه وزارت امور خارجه این کشور بود.
بر اساس این گزارش، دو طرف با تاکید بر سطح بالای همکاری های سیاسی و دیپلماتیک میان ترکمنستان و لهستان، درباره شرایط و احتمالات پیرامون دیدارهای آتی در سطوح بالای دو کشور تبادل نظر کردند.
هیئت های دیپلماتیک ترکمنستان و لهستان مسائل دوجانبه را مورد بحث قرار داده و با بررسی موافقتنامه های انجام شده، درباره مسائل پیرامون یک چارچوب قانونی مشترک گفت و گو کردند.
همچنین، مجموعه ای از مسائل مربوط به تقویت روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه میان ترکمنستان و لهستان نیز مورد بررسی قرار گرفت.
لهستان دارای موقعیت جغرافیایی مطلوبی در مرکز اروپا است که به توسعه فعالانه مسیرهای حمل و نقل برای تامین و انتقال انرژی از منطقه دریای خزر به اروپا کمک می کند.
در حال حاضر در ترکمنستان بیش از 180 میدان فعال نفت و گاز وجود دارد که ذخایر میدان «گالکینیش» واقع در نزدیکی میدان گازی مذکور 30 میلیارد متر مکعب در سال است. مقدار ذخایر گاز در این میدان 27.4 تریلیون متر مکعب برآورد شده است.
ترکمنستان در فضای کشورهای پساشوری از لحاظ ذخایر گاز در رتبه دوم پس از روسیه قرار دارد و بر اساس برنامه توسعه بخش تولید انرژی این کشور تا سال 2030 حجم تولید گاز تا 250 میلیارد متر مربع و نفت تا 110 میلیون تن خواهد رسید. ترکمنستان به دنبال این است با یک سرمایه گذاری 900 میلیون دلاری برای توسعه چند پروژه نفتی، ظرفیت تولید نفت و پتروشیمی خود را تا 95 درصد توسعه ببخشد.
در حال حاضر مذاکرات میان عشق آباد، اتحادیه اروپا و باکو که در مسیر خط لوله انتقال گاز ترانس کاسپین نقش ترانزیتی دارد، ادامه دارد.
 
 
Share/Save/Bookmark