کد مطلب : 20691
قطر پهپادهای نظامی را از ترکیه تحویل گرفت
يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰
قطر پهپادهای نظامی را از ترکیه تحویل گرفت
طبق گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ترکیه، آنکارا شش فروند پهپاد مدل بیرقدار TB2و نیز سه ایستگاه کنترل زمینی را به دوحه تحویل داد.
به گزارش ایسنا، روزنامه "وطن" چاپ ترکیه نوشت، پهپادهای TB2 برای استفاده قطر آماده هستند و تیمی از ارتش قطر دوره آموزش استفاده از این پهپادها را به اتمام رساند.
ارتش قطر اولین طرف خارجی است که از این پهپادها استفاده می‌کند، پس از قطر ارتش اوکراین استفاده کننده بعدی این پهپادهاست.
این پهپادها بر اساس توافقنامه‌ای که در مارس سال گذشته میان نیروهای مسلح قطر و شرکت هواپیما سازی "بایکار" ترکیه، متخصص تولید پهپاد به امضا رسید، به دوحه تحویل داده شدند.
این قرارداد تسلیحاتی که شامل شش فروند پهپاد، ایستگاه‌های کنترل زمینی، تجهیزات مربوط به این پهپادها و نیز حمایت فنی و لجستیک برای دو سال بود، اولین قراردادی است که در آن ترکیه پهپادهایی را به خارج این کشور صادر می‌کند.
پهپاد بیرقدار TB2 از جمله پهپادهای تاکتیکی است که می‌تواند تا ارتفاع ۲۰ هزار پایی پرواز کرده و تا ۱۵۰ کیلوگرم را حمل کرده و ۲۴ ساعت متوالی پرواز کند.
همچنین این پهپاد توانایی انجام عملیات شناسایی در شب، اجرای ماموریت‌های کنترلی، اکتشافی و انهدام فوری اهداف را داشته و می‌توان آن را به راکت‌های نقطه‌زن برای انهدام خودروهای زرهی، استحکامات نظامی و اهداف دریایی مجهز کرد.
موسسه‌های بین‌المللی تولید صنایع دفاعی اعلام کردند، پهپادهای ساخت ترکیه از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار هستند.
برخی کارشناسان این حوزه تاکید کردند، پهپادهای ترکیه از پهپادهای اسرائیلی بهتر هستند و ترکیه یکی از شش کشور جهان است که پهپاد تولید می‌کند و در حال حاضر نیز به مرحله صادرات رسیده است
 
Share/Save/Bookmark