کد مطلب : 17073
در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا؛ رئیس مجلس ارمنستان: روابط پارلمانی کلیدی ترین دستور کار تهران ـ ایروان
پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲
در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا؛ رئیس مجلس ارمنستان: روابط پارلمانی کلیدی ترین دستور کار تهران ـ ایروان
رئیس مجلس ارمنستان با تاکید بر ضرورت توسعه همه جانبه روابط در تهران ـ ایروان گفت: برای ما فعالیت گروه های دوستی پارلمانی اهمیت بسیاری دارد و گروه های دوستی به تعمیق و گسترش روابط دو کشور کمک می کنند.
 
'آرا بابلویان' در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به ایروان در آستانه سفر رییس جمهوری ارمنستان به تهران در پاسخ به این سوال که مجلس ارمنستان در چارچوب گسترش روابط با ایران چه نوع انتظارات و برنامه هایی دارد؟ این مطلب را بیان کرد.
وی با ابراز خرسندی از روابط حسنه بین تهران ـ ایروان اظهار داشت: ما با رضایت می توانیم اشاره کنیم که روابط پارلمانی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین جزئیات دستور کار روابط ایران و ارمنستان است که ما شاهد همکاری موثر و مفید و روابط نزدیک هستیم.
این مقام ارمنستان با اشاره به دیدار اخیر خود در سئول با همتای ایرانی اش تصریح کرد: من فرصتی داشتم که در سئول با همکار محترم آقای لاریجانی رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران ملاقات کنم.
بابلویان گفت: ما در این دیدار، گفت و گوی مفصلی درباره روابط ایران ـ ارمنستان، تعمیق همکاری بین پارلمان های دو کشور، مسایل منطقه ای و بین المللی مطرح کردیم. این دیدارها فرصت خوبی هستند و شرایط خوبی فراهم می کنند تا بتوانیم با دیدگاه های یکدیگر آشنا شویم و مسایل مشترک را که برای یکدیگر جالب توجه هستند، مطرح کنیم.

**گروه های دوستی پارلمانی صفحه جدیدی در روابط دو کشور

رئیس مجلس ارمنستان در خصوص اهمیت گروه های دوستی پارلمانی گفت: برای ما فعالیت های گروه های دوستی پارلمانی اهمیت بسیاری دارد؛ گروه های دوستی به تعمیق و گسترش روابط دو کشور کمک می کنند.
وی تاکید کرد: مطمئن هستیم که کمیسیون ها برای همکاری های پارلمانی می توانند یک مقصد و صحنه جدیدی در روابط پارلمانی باز کنند.

**سفر قریب الوقوع رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به ارمنستان

بابلویان همچنین اظهار داشت: بعد از چند روز، هیاتی از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ایران به ارمنستان سفر می کند و در جریان آن همکاران ایرانی ما در ارمنستان با همکاران ارمنی، از جمله اعضای پارلمان دیدار خواهند کرد.

**نقش دیپلماسی پارلمانی در شناخت ملت ها/ گسترش روابط پارلمانی ایران و ارمنستان

وی تاکید کرد: در جهان کنونی نقش دیپلماسی پارلمانی هر روز بیشتر می شود؛ نماینده های مجلس که مستقیم از طرف مردم انتخاب می شوند، می توانند کمک کنند تا مردم دو کشور با یکدیگر خوب آشنا شوند.
بابلویان گفت: در آینده کوشش بیشتری می کنیم که با کشور دوست، ایران، روابط پارلمانی ما گسترش پیدا کند.
رئیس مجلس ارمنستان همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر این که 'ایروان و تهران دارای چه پتانسیل هایی در توسعه روابط دو جانبه هستند' گفت: ایران و ارمنستان روابط تاریخی دارند و این روابط بر مبنای دوستی دو ملت و احترام متقابل گسترش پیدا کرده است و بعد از استقلال جمهوری ارمنستان همکاری بین دو کشور به طور پیوسته توسعه می یابد.
وی افزود: همکاری بین دو کشور در زمینه انرژی، تجارت، کشاورزی، آموزش و فرهنگ گسترش پیدا کرده و فعالیت کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان نشانگر همکاری موثر است.
بابلویان گفت: ما همیشه اعلام کرده ایم که آماده هستیم حداکثر تلاش ها را داشته باشیم و بر گسترش و تعمیق روابط با ایران تاکید کنیم.

**لغو روادید؛ نشانگر دوستی دو ملت / تاثیر لغو روادید بر گسترش همکاری اقتصادی دو طرف

وی همچنین در خصوص تاثیرات لغو روادید بین ایران و ارمنستان گفت: لغو روادید میان ایران و ارمنستان نشانگر دوستی عمیق دو ملت است که به گسترش همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور کمک می کند.
بابلویان در پایان اظهار داشت: سفر جناب آقای حسن روحانی رئیس جمهور محترم ایران به ارمنستان در سال گذشته به روابط دوستی دو کشور انگیزه جدیدی بخشید.
سرژ سرکیسیان رییس جمهوری ارمنستان روز 14 مرداد ماه به منظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی رییس جمهوری به تهران سفر می کند.
 
 
Share/Save/Bookmark