کد مطلب : 23283
اردوغان: ساختار شورای امنیت سازمان ملل اصلاح شود
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۸
اردوغان: ساختار شورای امنیت سازمان ملل اصلاح شود
رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت: تبدیل استانبول، نقطه اتصال قاره‌ها به عنوان مرکز سازمان ملل متحد به تلاش‌ها برای برقراری صلح و ثبات جهانی کمک خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با انتشار پیام تصویری مربوط به هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: برای افزایش تاثیرگذاری مجدد سازمان ملل، باید در وهله نخست ساختار شورای امنیت اصلاح شود.
وی در ادامه تصریح کرد: ساختار شورایی که سرنوشت بیش از 7 میلیارد انسان به انصاف 5 کشور رها شده است، نه تنها عادلانه نیست بلکه قابلیت پایداری نیز ندارد. تشکیل شورای دموکراتیک، شفاف، پاسخگو، موثر و منصفانه برای بشریت یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است.
رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه عدم برقراری ثبات در سوریه، فلسطین، یمن، افغانستان و سایر نقاط جهان مصداق بارز ایجاد مانع برای برقراری نظام جهانی عدالت است، افزود: برخلاف معیارهای تعیین شده، سیستم سازمان ملل در زمینه جلوگیری و پایان دادن به درگیری‌ها موثر نبوده است.
اردوغان ادامه داد: همه می‌دانند ساختار این سازمان که مطابق نیازهای قرن گذشته تشکیل شده، دیگر توان پاسخگویی به آزمون‌های امروزی را ندارد.
وی با اشاره به اینکه جهان در 75 سالگی سازمان ملل متحد با مسا‌ئلی همچون ویروس کرونا و موضوعات تاثیرگذار بر عرصه‌های، سلامت، اقتصاد و صلح جهانی و آینده آن مواجه است، گفت: اکنون با وضعیتی که بیش از 170 میلیون انسان در جهان محتاج کمک‌های فوری هستند مواجهه هستیم.
اردوغان تصریح کرد: بیش از 820 میلیون نفر در معرض گرسنگی قرار داشته و 70 میلیون نفر نیز به دلیل ادامه درگیر‌ی‌ها و فشارهای اجتماعی کشور خود را ترک کرده و آواره شده‌اند.
رئیس‌جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: به عنوان کشوری که نسبت به میزان درآمد ملی بیشترین کمک بشردوستانه را ارائه می‌کند، در دوران پاندمی با تمامی امکانات برای کاهش فشارهای ناشی از آن تلاش کردیم. در این دوره در کنار تامین نیازهای هموطنانمان به 146 کشور بدون توجه به دین، زبان، نژاد و قاره لوازم و تجهیزات پزشکی ارسال کردیم.
اردوغان ادامه داد: اما تمایل برای درآمد بیشتر، تمرکز قدرت، ادامه استعمارگری به وسیله متدهای جدید، بزرگترین مانع در مقابل برقراری نظام جهانی عدالت است.
رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه اظهار داشت: تبدیل استانبول، نقطه اتصال قاره‌ها به عنوان مرکز سازمان ملل متحد به تلاش‌ها برای برقراری صلح و ثبات جهانی کمک خواهد کرد.
اردوغان در پایان، ریاست هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط ولکان بوزکر، دیپلمات و سیاستمدار ترکیه را مایه افتخار برای کشور دانست و گفت: این موضوع ضمن افتخار برای ترکیه، فرصتی برای جامعه جهانی به شمار می‌رود. به خاطر توجهی که به ترکیه دارند، تشکر می‌کنم. به حمایت از سازمان ملل متحد ادامه خواهیم داد
 
 
Share/Save/Bookmark