کد مطلب : 17613
چاووش‌اوغلو: به هر تهدیدی از شمال عراق پاسخ می‌دهیم/اقدامات آلمان علیه ترکیه منصفانه نیست
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۸
چاووش‌اوغلو: به هر تهدیدی از شمال عراق پاسخ می‌دهیم/اقدامات آلمان علیه ترکیه منصفانه نیست
مولود چاووش‌اوغلو اعلام کرد: رئیس‌جمهور ترکیه تاکنون هیچ حرف مداخله آمیزی علیه آلمان نزده و هربار تنها در برابر حملات این کشور واکنش نشان داده است.
به گزارش ایسنا، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل اعلام کرد: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کشورمان منع اعلام شده علیه سخنرانی سیاستمداران ترک را یک روش "نازیسم" اعلام کرد که این مساله باعث سر و صدای زیادی در آلمان شد اما در مقابل یک سیاستمدار آلمانی اردوغان را شبیه به "هیتلر" توصیف می‌کند و هیچکس هم اعتراضی نمی‌کند. آیا این مساله نشانگر استاندارد دوگانه نیست؟
وی ادامه داد: اردوغان اصلاحاتی در ترکیه انجام داد و حتی حقوق کردها و غیرمسلمانان را تقویت کرد. از سال ۲۰۰۲ تاکنون اردوغان هیچگونه تصمیمی مغایر با استانداردهای اتحادیه اروپا نگرفته است. با این وجود آلمان مشکلاتی برای ترکیه ایجاد می‌کند. در همین راستا برلین درباره سفر به ترکیه هشدار داد این اتفاقات غیرمنصفانه است.
چاووش‌اوغلو درباره بازداشت اخیر اتباع آلمانی در ترکیه نیز گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰۰ شهروند ترک مقیم آلمان در زندان‌های این کشور به سر می‌برند. اگر من برای آزادی این افراد اصرار کنم و شروطی قائل باشم حکومت آلمان واکنش نشان نمی‌دهد؟ دستگاه قضائیه ترکیه مستقل است و صادر کردن حکم و یا لغو مجازات آنها در حیطه وظایف من نیست. من درباره "پیتر اشتودنر" مدافع حقوق بشر که چندی قبل در ترکیه بازداشت شد، نیز درخواست کردم که اقدامات لازم هرچه سریع‌تر برداشته شود به غیر از این کاری نمی‌توانم انجام دهم.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره مواضع اتحادیه اروپا در قبال ترکیه گفت: این اتحادیه نباید حسن نیت آنکارا را مورد آزمایش قرار دهد. مواضع ترکیه در قبال اتحادیه اروپا از مدت‌ها قبل کاملا آشکار است. ما به ارزش‌های مشترک اروپا باور داریم.
او در ادامه درباره همکاری‌های ترکیه و روسیه گفت: روسیه همواره یکی از شرکای ما بوده است. ما ترجیح می‌دادیم که سیستم سامانه ضد موشکی را از متحدانمان در ناتو بگیریم اما چنین اتفاقی رخ نداد. بر همین اساس یک آلترناتیو دیگر مشخص کردیم اما این مساله بدین معنی نیست که ما از غرب رو برگرداندیم.
چاووش‌اوغلو در پایان در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق گفت: امیدوارم که چنین نیازی احساس نشود اما اگر هرگونه تهدید تروریستی از سوی شمال عراق احساس شود حق دفاع از خود خواهیم داشت
 
Share/Save/Bookmark