کد مطلب : 21159
روسیه به مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا روادید نداد
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۳
وزارت خارجه روسیه توضیح داد، علت خودداری مسکو از اعطای روادید ورود به "ویکتوریا نولند" دیپلمات سابق آمریکایی این است که وی در فهرست سیاه روسیه (که محرمانه است) در پاسخ به تحریم‌های واشنگتن قرار دارد
روسیه به مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا روادید نداد
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به درخواست خبرگزاری «تاس»، رسماً تایید کرد که مسکو از دادن روادید ورود به "ویکتوریا نولند" مشاور سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپا و اورآسیا خودداری کرده، چرا که وی در فهرست سیاه روسیه قرار داد که در پاسخ به تحریم‌های ضدروسی آمریکا تهیه شده است.
روسیه اسامی افرادی که در این فهرست سیاه قرار گرفته‌اند را منتشر نکرده است. پیش از این نیز مشخص شد که "مایک مک‌فول" سفیر سابق آمریکا در مسکو در این فهرست قرار دارد.
پیش از این برخی رسانه‌های گروهی روسی خبر داده بودند که ویکتوریا نولند از سفارت روسیه در واشنگتن درخواست اعطای روادید ورود کرده بود تا در یک کنفرانس بین المللی از سوی شورای امور بین الملل روسیه ترتیب داده شده و قرار است در اواسط ماه مه برگزار شود، شرکت کند. طرف روسی درخواست این مقام سابق آمریکایی را رد کرد.
"آلکسی پوشکوف" رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه  در تفسیر این مسئله در صفحه تویئتر خود نوشت: «خانم نولند چه انتظار دیگری از مقامات مسکو داشت؟ وی از جمله کسانی بود که بعد از کودتای دولتی سال 2014 در اوکراین، عامل اصلی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه است. این دیپلمات آمریکایی حتی در ماه مه نیز در سخنرانی خود در کنگره آمریکا، خواستار تشدید تحریم‌های ضدروسی شده بود. بدین ترتیب، طبیعی است که این دیپلمات آمریکایی شامل اقدامات متقابل روسیه در پاسخ به تحریم‌های آمریکا شود.»
"ویکتوریا نولند" تا سال 2017 در سمت مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اورآسیا کار می
‌کرد. وی از جمله مقامات آمریکایی بود که فعالانه در  روند به اصطلاح "انقلاب میدان" در اوکراین شرکت مستقیم داشته و در طول کودتای دولتی در این کشور بارها به کی‌یف سفر کرده بود.
Share/Save/Bookmark