کد مطلب : 19387
ییلدیریم: از اینکه آخرین نخست‌وزیر ترکیه هستم، خوشحالم
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۹
ییلدیریم: از اینکه آخرین نخست‌وزیر ترکیه هستم، خوشحالم
بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور از اینکه آخرین نخست وزیر ترکیه خواهد بود، اظهار خرسندی کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، قرار است روز یکشنبه آینده در ترکیه دو انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برای روی کار آورن نظام سیاسی مبتنی بر ریاست جمهوری اجرایی و حذف پست نخست وزیری برگزار شود. ییلدیریم، همپیمان 62 ساله رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه احتمال استعفای خود را مردود دانسته و برای شرکت در تجمع‌های انتخاباتی در ترکیه به مناطق مختلف می‌رود.
او حین پروازش به منظور شرکت در تجمعی در جنوب شرق ترکیه گفت: این عناوین صرفا برای یک دوره زمانی معنادار هستند و بعد از آن شما یک انسان عادی هستید و زندگی ادامه پیدا می‌کند. شما هر چه که در سرنوشت‌تان نوشته شده باشد را زندگی خواهید کرد.
ییلدیریم که اهل ارزنجان در شرق ترکیه است یکی از پایه گذاران حزب عدالت و توسعه ترکیه بوده و در ماه مه 2016 به نخست وزیری رسید و در این پست جای احمد داوود اغلو را گرفت. از آن زمان تاکنون بخش عمده تلاش‌های او متمرکز بر هموار کردن راه برای دوران گذار به سمت روی کار آمدن نظام ریاست جمهوری بوده است که سال گذشته میلادی در یک همه پرسی تصویب شد، و ییلدیریم این وظیفه را به عنوان مهمترین دستاورد خود توصیف کرده است.
وی تاکید کرد: حالا که من به قولم عمل کرده‌ام آرامش خاطر دارم. با این حال به نظر می‌رسد که ییلدیریم همچنان در دنیای سیاست ترکیه فعالیت داشته باشد. او برای انتخابات پارلمانی روز یکشنبه آینده از سوی حزب عدالت و توسعه در استان ازمیر کاندیدا شده است. در سال 2014 او کاندیداتوری ناموفقی برای شهرداری این شهر داشت. با این حال نتیجه انتخابات ترکیه هر چیزی که باشد روابط نزدیک ییلدیریم با اردوغان ادامه خواهد یافت.
ییلدیریم گفت: ما به همکاری با یکدیگر ادامه خواهیم داد و مهم نیست که چه عناوین و سِمتی داشته باشیم
 
 
Share/Save/Bookmark