کد مطلب : 19927
درخواست پوتین و شی‌ جینپینگ برای دادن تضمین‌های بین‌المللی به کره شمالی
چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۸
شی جینپینگ، رئیس جمهور چین امروز چهارشنبه گفت، هیچ کشوری به تنهایی قادر نیست ضمانتهای کافی به کره شمالی به منظور اجرای خلع سلاح هسته‌ای بدهد و بنا بر این لازم است که تضمین‌های امنیتی به این کشور در چارچوب ضمانتهای امنیتی بین‌المللی ارائه شوند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شی جینپینگ همچنین گفت که پکن و مسکو آماده همکاری با هم بر سر این مساله هستند.
رئیس جمهور چین در اظهاراتش در جریان نشست سازمان مجمع اقتصادی شرق گفت: من معتقد هستم هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند چنین تضمینهایی بدهد. ما نیاز به تلاشهای مشترکی از سوی جامعه بین‌المللی در این زمینه داریم. من فکر می‌کنم چنین تمایلی در سمت ما و در سمت روسیه وجود دارد. ما به نوبه خود تلاشهایمان را به پیش می‌بریم اما تضمینهای مشترکی از سوی جامعه بین‌المللی ضروری است.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از این تقاضای همتای چینی خود حمایت کرده و گفت، کره شمالی نیاز به تضمین‌های بین المللی با مشارکت قدرتهای هسته‌ای دارد.
پوتین نیز در این اجلاس در ولادی‌وستوک اظهار کرد: از نظر من این مضر است که از کره شمالی بخواهیم همه چیز را انجام دهد اما طرف مقابل مجبور نباشد کاری انجام دهد. کره شمالی به صورت پیش فرض حرفهایی را باور می‌کند که از آنها سودی ببرد. در این زمینه چه تضمینهایی می‌توانند مطرح شوند؟ تضمین‌های بین المللی! و جامعه بین‌المللی می‌تواند چنین تضمینهایی را ارائه دهد از جمله تضمینهایی که مورد حمایت قدرتهای هسته‌ای در توافق‌هایشان باشد.
رئیس جمهور روسیه همچنین گفت که روسیه نیز جزئی از مذاکرات شش جانبه بر سر خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی است. کره شمالی گام‌های زیادی در جهت غیرهسته‌ای شدن شبه جزیره کره برداشته اما واشنگتن به این اقدامات پاسخی نداده و در عوض همواره تقاضاهای بی پایانی برای خلع سلاح داشته است.  پیونگ یانگ گام‌های مثبتی برداشته و اکنون منتظر پاسخ است. اینکه همواره منتظر باشیم یک طرف اقدامات زیادی انجام دهد و طرف دیگر هیچ نتایج منفی خواهد داشت. اگر کره شمالی کاری در جهت غیر هسته‌ای شدن انجام می‌دهدانتظار دارد اقدامات متقابلی انجام شود نه اینکه با درخواست‌های بی پایان برای خلع سلاح کامل روبرو شود
 
 
Share/Save/Bookmark