کد مطلب : 20637
پیام تبریک امامعلی رحمان به مناسبت جشن سده
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۹
پیام تبریک امامعلی رحمان به مناسبت جشن سده
رییس جمهوری تاجیکستان در پیامی جشن سده را به مردم کشورش تبریک گفت.
به گزارش خبرگزاری خاور در پیام تبریک امامعلی رحمان آمده است، "به شرافت استقلالیت دولتی کشور محبوبمان سنت و عنعنه‌های باستانی، هنرهای مردمی و جشنهای ملی مردم کهن‌بنیادمان احیا گردیده، امروز در حیات مردم ما جایگاه ارزشمند پیدا کرده‌اند. سده یکی از جشنهای باستانی ملت تاجیک - از جمله همین آیینهای احیا شده است که در همه مناطق کشور از آن تجلیل می‌شود."
امامعلی رحمان در بخش دیگری از این پیام گفته است، آیین سده، مردم را به عمل های خوب و پسندیده، از قبیل سخن نیک گفتن، همدیگر را احترام نمودن، در آسایش و آرامی عمر به سر بردن، در همه حالت شریک همدیگر بودن، کار خیر کردن، زمین را دوست داشتن، طبیعت را حفظ کردن و دیگر کردارهای نیک دعوت می‌کند.
رییس جمهوری تاجیکستان در این پیام خود همچنین تاکید کرده است که باید دانشمندان و محققان پهلوهای ناروشن و اهممیت جشن سده را بیآموزند و ارزشهای آن را به مردم و خصوصا جوانان همچون میراث فرهنگ ملی و عامل خودآگاهی و خودشناسی نسلها تبلیغ نمایند.
در پایان پیام تبریک امامعلی رحمان به مناسبت جشن سده آمده است، در شرایط جهان بی‌ثبات و ناآرام معاصر و روندهای جهانی‌شوی، که به فرهنگ و معنویات ما نیز تاثیر منفی رسانیده، آموزش سنت و عنعنه‌های ملی و استفاده آنها به خاطر حفظ هویت ملی و منفعت دولت و ملت بسیار مهم می‌باشد
 
 
Share/Save/Bookmark