کد مطلب : 18405
ازبکستان در سال 2017 /آغاز اصلاحات و تقویت تعامل با همسایگان
يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹
ازبکستان در سال 2017 /آغاز اصلاحات و تقویت تعامل با همسایگان
به گزارش ایرنا ازبکستان با درگذشت اسلام کریم اف رئیس جمهوری پیشین این کشور ،وارد دوره جدیدی شد، روی کار آمدن شوکت میرضیایف درآستانه سال 2017،با آغاز اصلاحات در همه عرصه ها و تعامل با کشورهای همسایه همراه بود .
 
کارشناسان می گویند ،درگذشت اسلام کریم اف رئیس جمهوری پیشین ازبکستان در سپتامبر سال 2016 میلادی،پایان سیاست سختگیرانه ای بود که از سال 1990بر این کشور حاکم بود.
مخالفان اسلام کریم اف بر این باور بودند که سیاست سختگیرانه وی ظرف 26 سال اخیر، مانعی برای توسعه همه جانبه ازبکستان و ایجاد رابطه با همسایگان بود .
شوکت میرضیایف که در ماه دسامبر سال 2016 میلادی بطور رسمی سمت ریاست جمهوری در ازبکستان را بر عهده گرفت ، اولین گام در راستای اصلاحات در این کشور را با اعلام سال 2017 میلادی بعنوان سال گفتمان مردم و دولت آغاز کرد .
در سال 2017 میلادی شوکت میرضیایف سه سفر به ترکمنستان ، دو سفر به قرقیزستان و یک سفر هم به قزاقستان و روسیه داشته و نیز در تاشکند از سران این کشورها استقبال کرد .

**تجدید ساختار نظام آموزش و پرورش
با روی کار آمدن میرضیایوف ،تغییرات اساسی در ساختار دولتی ازبکستان آغاز و بر این مبنا دو وزارتخانه از جمله وزارت توسعه نوآوری و وزارت آموزش و پرورش پیش دبستانی تاسیس و 17 وزارتخانه و نهاد دولتی تجدید ساختار شد .

**مبارزه با فساد
رئیس جمهوری ازبکستان، تیم ویژه ای متشکل از شخصیت های قابل اعتماد تشکیل داد و با کمک این تیم تعدادی از مقامات این کشور را در رابطه با تخلف و ناتوانی در کار شناسایی و برکنار کرد .

**آزاد سازی ارز
کارشناسان یکی از اقدامات اساسی رئیس جمهوری ازبکستان در سال گذشته میلادی در حوزه اقتصادی را آزادسازی بازار ارز عنوان می کنند .
بر اساس اقدامات انجام گرفته در این زمینه اشخاص حقیقی مجوز فروش ارز در صرافی ها را کسب کردند . همچنین در پی آغاز فروش آزاد ارز خارجی در بانک های تجاری و واریز کردن ارز خارجی به کارت های بین المللی که امکان استفاده از این کارت ها بدون هیچ محدودیتی در خارج از کشور وجوددارد، شهروندان ظرف یک هفته بیش از 200 میلیون دلار و اشخاص حقوقی نیز نزدیک به 100میلیون دلار به بانک ها تحویل دادند .
با وجود اینکه دولت وعده داده بود تا ماه اکتبر سال 2017 میلادی هر گونه محدودیت جهت خرید نقد ارز خارجی از سوی شهروندان رفع می شود ، این اقدام تا به حال تحقق نیافته است .

** تامین آزادی بیان و رسانه
دولت ازبکستان سال گذشته گام های قابل توجهی در جهت تامین آزادی بیان و رسانه ها برداشت .
در ماه آوریل سال 2017 میلادی برنامه ' باشگاه بین المللی رسانه ای ' در تلویزیون دولتی راه اندازی و در آن مشکلات جاری کشور با حضور مسئولان وزارتخانه ها و نهادهای دولتی مختلف بطور آشکار بررسی شد .
گام های مثبت برداشته شده در سال 2017 میلادی در راستای آزادی بیان و رسانه ای در ازبکستان را سازمان بین المللی Freedom House نیز در گزارش سالانه خود منتشر کرد .

** تجدید نظر در سیاست نسبت به همسایگان
سال 2017 سال مهمی در سیاست خارجی ازبکستان به شمار می رود و رئیس جمهوری جدید این کشور توانست در سیاست دولت تاشکند نسبت به همسایگان تجدید نظر کند .
ازبکستان با 447400 کیلومتر مربع مساحت و نزدیک به 32 میلیون 600 هزار جمعیت با کشورهای قرقیزستان ، قزاقستان ، ترکمنستان ، افغانستان و تاجیکستان مرز مشترک دارد .
شوکت میرضیایف در سال گذشته سه سفر به ترکمنستان ، دو سفر به قرقیزستان و یک سفر هم به قزاقستان و روسیه داشته و نیز در تاشکند از سران این کشورها استقبال کرد .
در نتیجه این سفر و دیدارهای انجام گرفته با هر یک از این کشورهای آسیای مرکزی بسته توافقنامه های اقتصادی مهم امضا شد و توافق هایی در مساله تعیین حدود مرزی با همسایگان حاصل شد .

** امضای قرارداد راهبردی میان ازبکستان و تر کمنستان
شوکت میرضیایف و قربانقلی بردی محمداف روسای جمهوری ازبکستان و ترکمنستان قرارداد همکاری راهبردی میان دو کشور را امضا کردند و در مراسم افتتاح دو پل ریلی و جاده ای بر روی رودخانه آمودریا حضور داشتند .
همچنین میان دو کشور توافقنامه ورود آزاد به بنادر ترکمنستان در دریای خزر امضا شد .

** امضای 13 سند بین ازبکستان و قزاقستان
ازبکستان و قزاقستان تحولات قابل توجهی را در سال 2017 تجربه کردند،در دیدار میرضیایف و نظربایف 13 سند بین دولتی امضا و گذرگاه جدید در مرز قزاقستان و ازبکستان افتتاح شد .

** امضای توافقنامه های اقتصادی به ارزش 16 میلیارد دلار بین روسیه و ازبکستان
رئیس جمهوری ازبکستان درسال 2017 به روسیه سفر کرد ، در سفر میرضیایف به روسیه میان دو کشور توافقنامه های اقتصادی به بهای کل 16 میلیارد دلار شامل حوزه های صنعتی ، گردشگری ، بهداشتی ، مهاجرت کار و آموزش و پرورش به امضا رسید .

** حل مشکلات مرزی با قرقیزستان
همکاری های تنگاتنگ و مذاکرات مرتب رهبران ازبکستان و قرقیزستان ، درسال 2017 ،منجر به امضای قرارداد بین دو کشور و حل و فصل 85 درصد موارد مربوط به حدود مرزی میان دو کشور شد .
در جریان سفر رسمی رئیس جمهوری جدید قرقیزستان به ازبکستان در اواخر سال گذشته اعلام شد ، که حجم گردش تجاری دو کشور در سال 2017 میلادی با 56 درصد افزایش به 235 میلیون دلار رسیده است .

** گسترش روابط ازبکستان و افغانستان
در سال گذشته همچنین تحولات قابل توجه در روابط تاشکند و کابل روی داد و در جریان سفر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به ازبکستان 20 سند شامل حوزه های امنیتی و نیز 40 سند مربوط به همکاری دو کشور در حوزه های اقتصادی به امضا رسید .
راه اندازی نخستین پرواز مسافربری مستقمیم میان دو کشور نیز رویداد مهم در روابط افغانستان و ازبکستان به شمار می رود .

** ازبکستان 100 سند به بهای 23 میلیارد دلار با چین امضا کرد
با توجه به اینکه ازبکستان با ذخایر طبیعی غتی و موقعیت جغرافیایی یکی از کشورهای عمده آسیای مرکزی به شمار می رود بازیگران اصلی منطقه آسیا از جمله چین و کره جنوبی نیز علاقمند به گسترش روابط با این کشور هستند .
میلادی رئیس جمهوری ازبکستان در ماه می سال 2017 همچنین سفر رسمی به چین و کره جنوبی داشت .
در سفر ماه می ضیایف به چین بیش از 100 سند بین دولتی از جمله اجرای طرح هابزرگ به بهای کل 23 میلیارد دلار میان دو کشور به امضا رسید .

** امضای توافقنامه به ارزش 9 میلیارد دلار با کره جنوبی
شوکت میرضیایوف رییس جمهوری ازبکستان در سفر سال گذشته میلادی به کره جنوبی توافقنامه های همکاری به بهای کل 8.94 میلیارد دلار شامل حوزه های مالی و بانکی ، مهاجرت کار ، صنعت ، انرژی ، بهداشت ، بازرگانی و کسب و کار به امضا رسید .

** سفر دبیر کل سازمان ملل متحد به ازبکستان
در شرایط آغاز اصلاحات و تحولات در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی ازبکستان ، آنتونیو گوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد در ماه ژوئن سال 2017 میلادی به ازبکستان سفر و با رییس جمهوری و نخست وزیر این کشور دیدار کرد .
دیدار از تاشکند و چند شهر تاریخی و دیدنی ازبکستان از جمله سمرقند ، بخارا و نوگوس از جمله برنامه سفر د بیر کل سازمان ملل متحد به این کشور بود .

** جمع بندی
کارشناسان مسایل آسیای مرکزی یکی از دستآوردهای ازبکستان در سال 2017 میلادی را تحولات قابل توجه در روابط این کشور با همسایگان می دانند و بر این باورند که این مهم به تقویت تعامل این کشور با همسایگان و مشارکت فعال ازبکستان در طرح های اقتصادی منطقه ای تحرک خواهد بخشید .
یکی از دستآوردهای مهم ازبکستان در سال گذشته میلادی اصلاحات در سیاست پول و مالی این کشور بود که شرایط برای توسعه اقتصاد آزاد ، گسترش فعالیت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری خارجی به این کشور را فراهم کرده است
 
Share/Save/Bookmark