کد مطلب : 21825
پوتین: روسیه طرفدار تحکیم بیشتر همکاری‌های استراتژیک با ترکمنستان است
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۸
پوتین: روسیه طرفدار تحکیم بیشتر همکاری‌های استراتژیک با ترکمنستان است
پوتین، رئیس جمهور روسیه دیروز در نامه‌ای به قربان‌قلی بردی محمدوف همتای ترکمن خود از تقویت هر چه بیشتر مشارکت استراتژیک بین دو کشور ابراز اطمینان کرد.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از ترِند، این نامه به مناسبت جشن ملی ترکمنستان - روز استقلال (27 سپتامبر) برای رئیس جمهور ارسال شده است.
در این نامه آمده است: "کشور شما از اقتدار شایسته بین‌المللی برخوردار بوده و در تأمین صلح و ثبات در آسیای مرکزی سهم بسزایی دارد."
در این پیام آمده است که گفتگوهای اساسی بین دو دولت و همکاری دوجانبه سودمند در زمینه های مختلف برقرار شده است.
لازم به ذکر است که حدود 190 شرکت با سرمایه روسیه در ترکمنستان فعالیت می‌کنند. از سال 2009، بر اساس توافقنامه منعقد شده در مورد تولید در بخش ترکمنستان خزر، هلدینگ ARETI  (ITERA سابق) فعالیت می‌کند.
پس از وقفه سه ساله در سال 2019 ، شرکت روسی گازپروم خرید گاز ترکمن را از سر گرفت. علاوه بر این، روسیه و ترکمنستان همکاری‌های خود را در خزر آغاز کرده‌اند. به طور خاص، روی راه اندازه خط باری از طریق دریا برنامه ریزی شده است که ماخاچ قلعه را به بندر ترکمن باشی متصل کند.
دو کشور در حال مطالعه پروژه‌های مشترک، موضوع فعالیت شرکت‌های روسی در ترکمنستان و همچنین چشم انداز همکاری در صنایع صنعتی، ساختمانی، حمل و نقل، نفت و گاز و برق هستند. در دستور کار موضوعات همکاری در زمینه‌های مهمی مانند مجموعه‌های کشاورزی و تولید ماشین آلات کشاورزی، ساخت و ساز، تعامل بین ساختارهای تجاری، ارائه فناوری‌های پیشرفته قرار گرفته است.
در سال‎های اخیر، ترکمنستان به طور فعال روابط تجاری با مناطق مختلف روسیه از جمله تاتارستان، منطقه سوِردلوفسک و آستاراخان و شهر سن پترزبورگ برقرار کرده است
 
 
Share/Save/Bookmark