کد مطلب : 20934
مقام پیشین دولت ترکیه: آمریکا نمی تواند قرارداد خرید سامانه موشکی از روسیه را لغو کند
جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ اگمان باغیش وزیر پیشین دولت ترکیه در امور اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: مایک پنس معاون ترامپ اعلام کرده است که ترکیه باید بین عضویت ناتو و یک تصمیم زشت یکی را انتخاب کند, آیا ترکیه همچنان در ناتو باقی خواهد ماند و یا اینکه از این سازمان اخراج خواهد شد، گفت: من تصور نمی کنم که اینگونه شود.ترکیه یکی از اعضای مهم ناتو و از زمان جنگ کره در دهه پنجاه میلادی بوده است.ما در کنار متحدان خود در هر درگیری بین المللی حضور داشته ایم و جنگیده ایم.ما از زمان جنگ کره تا جنگ بالکان و بوسنی و کوزوو, سومالی, عراق, سوریه و هر جایی که وجود داشته است حضور داشته و جنگیده ایم.
ما دومین ارتش بزرگ ناتو را داریم. ما نخستین کشوری نیستم که از روسیه تسلیحات خریداری می کنیم.ما در حال خرید سامانه موشکی اس-400 از روسیه هستیم اما برخی از هم پیمانان ما پیش از ما سامانه اس -300 را از روسیه خریداری کرده اند.من منطق آمریکایی ها را در این رابطه درک نمی کنم.آنها تهدید می کنند که هواپیماهای اف-35 را به ترکیه نخواهند داد.اما ما بخشی از هزینه تولید این هواپیماها را تامین کرده ایم.
ما یکی از 9 کشوری بوده ایم که در 9 سال گذشته با هم برای ساخت این هواپیماها توافق کرده ایم.ما حتی بخشی از این هواپیماها را تولید کرده ایم و حالا ما را تهدید می کنند که این هواپیماها را به ما تحویل نخواهند داد و ما را از برنامه ساخت آن کنار می گذارند.واقعیت این است که ما بیش از یک میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده ایم.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: ترکیه در مقابل گفته است که آمریکا باید بین دوستی با ترکیه و حمایت از کردها یکی را انتخاب کند.آیا معتقدید که آمریکا کدام را انتخاب خواهد کرد، گفت: آمریکا انتظارات زیادی از ترکیه دارد اما ما انتظارات زیادی از آنها نداریم.آنها همچنان میزبان سران یک گروه تروریستی هستند که مسئول کودتای شکست خورده ماه ژوییه دو هزارو شانزده در ترکیه هستند.
گروه تروریستی فتح الله گولن یک گروه تروریستی شناخته شده است.آنها مسئول کشته شدن صدها نفر در ترکیه هستند.آنها هم اکنون در ایالت پنسیلوانیا آمریکا به سر می برند و از امنیت خوبی برخوردارند.ترکیه از آمریکا درخواست استرداد وی را داده است اما آمریکا هیچ اقدامی در این رابطه انجام نداده است.آمریکا حتی هیچ تحقیقاتی درباره وی انجام نداده است.
باید بگویم که گروه های وای پی جی و پی وای جی دنباله های گروه پ ک ک هستند.ما امیدواریم که آمریکایی ها با ما همکاری خوبی در رابطه با مقابله با آنها انجام دهند.این گروه ها مسئول از بین رفتن جان بسیاری از افراد در ترکیه هستند.اما آمریکا می گوید که این گروه های تروریستی متحد آنها در مبارزه با داعش بوده اند و از آنها حمایت می کند. آمریکا باید تصمیم خود را بگیرد.
وزیر پیشین دولت ترکیه در امور اتحادیه اروپا در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: اگر آمریکا سیاست خود را تغییر ندهد آنگاه واکنش ترکیه چه خواهد بود؛ گفت: ترکیه تحت تاثیر کشور دیگری قرار نمی گیرد.ترکیه منافع امنیت ملی آن برایش اهمیت زیادی دارد و باید به آنها اولویت دهد.امنیت شهروندان ما از اهمیت زیادی برای ما برخوردار است.ترکیه در یک منطقه حساس قرار دارد.
با وجود تهدیدهای فراوان برای امنیت شهروندانمان، ما به این سامانه دفاع موشکی نیازمندیم.ما می خواستیم که این تسلیحات را از آمریکا خریداری کنیم اما کنگره فروش آنها را به ترکیه مسدود کرد.این در حالی بود که حتی ما هزینه خرید آنها را هم پرداخت کرده بودیم.برخی از متحدان اروپایی ما قرار بود که در رابطه با سامانه دفاع موشکی به ما کمک کنند اما آنها نتوانستند کاری در این رابطه انجام دهند.
ما مذاکراتی با دوستان چینی خود هم داشتیم اما حقیقتا به هیچ نتیجه ملموسی در این رابطه نرسیدیم.با این وجود، ما مذاکرات خود را با روسیه آغاز کردیم.ما درباره مفاد قرارداد موافقت کردیم.ما در رابطه با مسائل مالی توافق کردیم.ما این توافق را امضاء کردیم. بنابراین سامانه موشکی اس-400 خریداری شده است و ما هزینه آن را پرداخت کرده ایم.لغو این توافق دیگر بسیار دیر شده است.
Share/Save/Bookmark