کد مطلب : 21564
کاهش ۴۴ میلیون دلاری درآمد گرجستان از گردشگران روسی
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۴
کاهش ۴۴ میلیون دلاری درآمد گرجستان از گردشگران روسی
درآمد گرجستان در ماه جولای ۲۰۱۹ از سفر گردشگران روسی ۴۴.۳ میلیون دلار کاهش یافت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از جورجیا تودی، به دلیل تحریم پروازهای روسیه به گرجستان که از تاریخ 8 ژوئیه آغاز شد، درآمد این کشور از ناحیه سفر گردشگران روسی در ماه ژوئیه 2019 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 44.3 میلیون دلار کاهش یافت.
ماریام کوریویشویلی رئیس اداره ملی گردشگری گرجستان اعلام کرد که درآمدهای گردشگری در ژوئیه سال 2019 بالغ بر 375 میلیون دلار بوده که 58 میلیون دلار کمتر از سال قبل است. فقط درآمد دریافتی از شهروندان روسی حدود 44 میلیون دلار بود.
وی افزود که بخش گردشگری این کشور در ماه ژوئیه با 5.8 درصد رشد به حدود 1 میلیون و 100 هزار بازدیدکننده رسید. میزان بازدیدهای مستقیم گردشگری با 1 درصد افزایش به 570 هزار گردشگر رسید.
رئیس اداره ملی گردشگری گرجستان خاطر نشان کرد که ورود گردشگران از عربستان سعودی، اسرائیل، اوکراین و قزاقستان به این کشور افزایش یافته و از ناحیه کشورهای اتحادیه اروپا نیز روند مثبتی وجود داشته است.
وی گفت: تعداد بازدید کنندگان روس در ماه ژوئیه به دلیل تحریم های هوایی 6.4 درصد کاهش یافته است. در ماه گذشته تعداد 159،063 نفز از گذرگاه مرزی از روسیه وارد گرجستان شده اند. از این تعدا ، 50.849 بازدید کننده ترانزیت و 108214 گردشگر بودند. تعداد گردشگران روسی 14.8 درصد (18851) نفر کم تر از مدت مشابه در سال 2018 بود.
در سه ماهه اول سال 2019 ، هر گردشگر روسی به طور میانگین 1135 لاری معادل386 دلار در یک سفر به گرجستان هزینه کرد. براساس این ارقام، بازدید کنندگان روسی جزو شهروندان 10 کشور برتری نیستند که شهروندان آنها پول بیشتری در گرجستان خرج می کنند.
تخمین های بانک ملی گرجستان (NBG) مشابه محاسبات  اداره ملی گردشگری است. بانک ملی گرجستان اعلام کرد که در ژوئیه سال 2019، اقتصاد گرجستان 67 میلیون دلار درآمد از گردشگران روسی دریافت کرده است در حالی که در ژوئیه سال گذشته این درآمد معادل 111 میلیون دلار بود. بانک ملی گرجستان، درآمد گردشگری را بر اساس نوع بازدیدکنندگان و میزان هزینه کرد آن ها در این کشور محاسبه می کند.
بر اساس گزارش بانک ملی گرجستان، گردشگرانی که با هواپیما به این کشور سفر می کنند معمولاً بیش از دیگران در خرج می کنند و در نتیجه با کاهش تعداد افرادی که به هواپیما سفر می کنند، درآمد به دست آمده نیز کاهش می یابد. اگر روسیه پروازها به گرجستان را ممنوع نکرده بود، درآمد گرجستان از گردشگران روسی به 130 میلیون دلار می رسید.
با این حال، تحقیقان بانک TBC آمار متفاوتی ارائه داده و می گوید که کاهش ورود گردشگران روسی در ماه ژوئیه بین صفر تا 5 درصد و به میزان صفر تا 20 میلیون دلار بوده است.
این بانک پیش بینی کرده که در 12 ماه آینده بخش گردشگری گرجستان حدود 3.4 درصد افزایش یابد. بر اساس پیش بینی این بانک اگر تحریم هی پروازی انجام نمی شد طی 12 ماه آینده ورود گردشگران روسی به این کشور 17 درصد افزایش می یافت.
گردشگران روسی 25 درصد از کل بازار گردشگری گرجستان را تشکیل می دادند.
در تاریخ 20 ژوئن از سوی نیروهای مخالف دولت گرجستان و در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدوکس در تفلیس تظاهراتی برگزار شد.
در نشست این مجمع، سرگئی گاوریلوف رئیس هیئت روسی که ریاست این مجمع را نیز بر عهده داشت، بر کرسی ریاست پارلمان گرجستان نشست.
این امر به اعتراض شدید نیروهای سیاسی غربگرا روبرو شد. مخالفان در اعتراض به این اقدام، به پارلمان گرجستان حمله کرده و وارد ساختمان شدند. در نتیجه نشست این مجمع تعطیل شد و هیئت روسی مجبور به ترک گرجستان شد.
در جریان این تظاهرات 240 نفر مصدوم و 305 نفر نیز بازداشت شدند. در پی این تظاهرات اعتراض‌آمیز، ایراکلی کوباخیدزه رییس پارلمان گرجستان استعفا کرد. در تاریخ 21 ژوئن نیز پوتین رییس‌جمهوری روسیه در واکنش به این اتفاقات دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از 8 ژوئیه به گرجستان را صادر کرد.
نهاد دولتی امور گردشگری روسیه پیش‌بینی کرد که با بکارگیری محدودیت‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی، سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان 60 الی 70درصد کاهش خواهد یافت.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵