کد مطلب : 17604
انتقاد تند رئیس جمهور قرقیزستان از «نظربایف»
يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲
بنا به گزارش dknews.kz، مورخه 15مهر96 در یک مراسم فرهنگی «آلماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به طور ناگهان دست به انتقاد از فعالیت «اموربیک بابان اف» رئیس حزب «رسپوبلیکا» و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور پرداخت و گفت: به دلیل متوقف کردن پروژه موسوم به «شهر امن» توسط بابان اف در مدت نخست وزیری وی در سال 2012  حدود 5 هزار شهروند قرقیز کشته شدند.
رئیس جمهور قرقیزستان در ادامه با اشاره به دیدار بابان اف با «نورسلطان نظربایف» در مدت اخیر تصریح کرد: ما فوائد دولت قزاقستان از پیروزی بابان اف در انتخابات را مطلع هستیم، دولت قزاقستان همچنان با «قرمان بیک باقیف» رئیس جمهور فراری  قرقیزستان و نزدیکان وی روابط خوبی دارند و با آنها تجارت می‌کنند.
آتامبایف با اشاره به اظهارات «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان مربوط به پنج برابر بزرگ بودن اقتصاد شهر «آلماتی» این کشور از اقتصاد کل قرقیزستان گفت: به طور میانگین تولیدات ناخالص قزاقستان از قرقیزستان 10  برابر بیشتر است اما در این کشور حقوق بازنشستگی نسبت به قرقیزستان در حدود 2 برابر کمتر و قیمت‌های آب و برق نیز 5 برابر بیشتر می‌باشد.
رئیس جمهور قرقیزستان عنوان کرد: نظربایف در سخنرانی اخیر خود عنوان کرد که قرقیزستان نیازمند رئیس جمهور جوان است اما خود رئیس جمهور قزاقستان در حال حاضر جزء 20 رئیس جمهور پیر دنیا قرار دارد.
وی افزود: با این توضیحات آیا قزاقستان به رئیس جمهور جوان نیاز دارد یا قرقیزستان؟
آتامابیف در پایان افزود: مردم قزاقستان و مردم قرقیزستان با یکدیگر برادر هستند و ما اشتراکات بین 2 کشور را به خوبی درک می‌کنیم.
انتقاد رئیس جمهور قرقیزستان در حالی از رئیس جمهور قزاقستان است که در مدت اخیر آموربیک بابان اف نامزد انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان با نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان دیدار کرد.
پس از این دیدار وزارت خارجه قرقیزستان با ارسال نامه ای مراتب اعتراض خود را به  دولت قزاقستان ارائه کرد که با پاسخ دولت آستانه مواجه شد.
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark