کد مطلب : 21492
ضرر ۲۵ میلیون دلاری گرجستان از تحریم های پروازی روسیه
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
ضرر ۲۵ میلیون دلاری گرجستان از تحریم های پروازی روسیه
شرکت هواپیمایی گرجستان ایرویز حدود ۲۵ میلیون دلار به دلیل تحریم های پروازی روسیه علیه این کشور متحمل ضرر شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ARKA، شرکت هواپیمایی گرجستان ایرویز اعلام کرد که ممنوعیت پروازهای مستقیم به روسیه ضرری حدود 25 میلیون دلار متوجه این شرکت کرده است.
گرجستان ایرویز اشاره کرد: "تعلیق پروازهای هوایی مستقیم بین گرجستان و روسیه ضربه مهمی به گرجستان ایرویز وارد کرد و شرکت را در یک وضعیت مالی چالش برانگیز قرار داد. این شرکت هواپیمایی مجبور شد حدود 80 درصد بلیط هایی را که قبلاً فروخته شده برگرداند. علاوه بر این، تعداد افرادی که مایل به خرید بلیط هستند به طور چشمگیری کاهش یافته است و این شرکت هواپیمایی به دلیل آن خسارتهایی در حدود 25 میلیون دلار متحمل شده است."
مدیریت شرکت گرجستان ایرویز همچنین به تصمیم اخیر دولت گرجستان در مورد اعظای یارانه به ترافیک هوایی ترانزیت از روسیه به گرجستان از طریق ایروان (ارمنستان) و تخصیص 600 هزار یورو به این امر پاسخ داد.
این شرکت خاطر نشان کرد: "مدیریت شرکت گرجستان ایرویز از دولت خواسته است تا در این شرایط دشوار، کمک های مالی را به این شرکت ارائه دهد. دولت گرجستان درخواست شرکت هواپیمایی را مورد توجه قرار داد و تصمیم گرفت تا بخشی از خسارت های گرجستان ایرویز را جبران کند و از این طریق از این شرکت هواپیمایی حمایت کند."
در تاریخ 20 ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات پارلمانی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین پارلمانی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن 240 نفر مصدوم و 305 نفر نیز بازداشت شدند.
در پی این تظاهرات اعتراض‌آمیز ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از 8 ژوئیه به گرجستان را صادر کرد. پس از این ماجرا، توهین یک مجری گرجستانی به پوتین در یک برنامه زنده، باعث شد تا تنش بین دو کشور بالا بگیرد و اقدام این مجری، خشم روسیه را برانگیخت. شبکه خبری "روستاوی دو"، پس از توهین مجری‌اش به پوتین، به طور رسمی عذرخواهی کرده است و این مجری را برای دو ماه، از کار تعلیق کرده است.
دستور رئیس‌جمهوری روسیه شامل شرکت‌های هواپیمایی گرجستان نیز شده است. پیش از این هواپیماهای 6 شرکت هواپیمایی روسیه و 2 شرکت گرجستانی پروازهای متقابل میان دو کشور را انجام می‌دادند. بنا به آمار رسمی روسیه در پنج ماه اخیر 540هزار شهروند این کشور به گرجستان سفر کرده اند که 31درصد بیشتر در مقایسه با زمان مشابه سال قبل است. نهاد دولتی امور گردشگری روسیه پیش‌بینی کرد که با بکارگیری محدودیت‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی، سفرهای گردشگری از روسیه به گرجستان 60 الی 70درصد کاهش خواهد یافت.
دولت گرجستان در تاریخ 24 ژوئیه به شرکت فرودگاه های این کشور اجازه داد تا از سفرهای هوایی افرادی که قصد دارند از طریق ایروان، از روسیه به این کشور سفر کنند حمایت مالی کند. البته این تصمیم با مخالفت و انتقاد نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان گرجستان روبرو شد.
 
 
Share/Save/Bookmark