کد مطلب : 18306
تلاش میرضیایف برای تاسیس اتحادیه کشورهای آسیای مرکزی
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
تلاش میرضیایف برای تاسیس اتحادیه کشورهای آسیای مرکزی
کارشناس مسایل سیاسی تاجیکستان براین باوراست که رییس جمهوری ازبکستان برای تاسیس اتحادیه کشورهای آسیای مرکزی تلاش می کند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت آسیا پلوس، ابراهیم عثمان اف گفت، برای 2 تا 3 سال آینده، شوکت میرضیایف  رییس جمهوری ازبکستان برای تاسیس اتحادیه کشورهای آسیای مرکزی با هدف بازگرداندن جایگاه رهبری غیر رسمی کشورش بر این اتحادیه برنامه ریزی کرده است.
از دیدگاه عثمان اف، در این برنامه تلاش می شود تا ساختاری مشابه اتحادیه اروپا ترسیم شود، به طوری که  جایگاه ازبکستان قبل از فروپاشی شوروی، در آسیای مرکزی  دوباره برقرار شود؛ جایگاهی که اکنون در اختیار قزاقستان قرار دارد.
اما تفاوت رهبری غیر رسمی ازبکستان بر اتحادیه کشورهای آسیای مرکزی درمقایسه با دوران شوروی این خواهد بود که تاشکند ادعای انحصار طلبی را کنارخواهد گذاشت و صرفا به دنبال تقویت همگرایی و همکاری های منطقه ای خواهد بود.
ابراهیم عثمان اف می گوید، طی 1 سالی که شوکت میرضیایف قدرت را درازبکستان در دست گرفت شهرت و جایگاه وی در داخل این کشور و خارج به اندازه ای بالا رفته است که موجب حسد هر چهره سیاسی در منطقه می شود. ازاین رو انتظارمی رود که وی درآینده نزدیک ، ابتکارات جدیدی در زمینه تقویت فرهنگ  و زبان و توجه به اقلیت های ملی و مذهبی واعتقادات مسلمانان نشان بدهد.
طی 1 سال اخیر میرضیایف برای اعتماد سازی، کاهش اختلافات وگسترش همکاری ها با 4 کشورآسیای مرکزی گامهایی برداشته است که در دوران ریاست جمهوری اسلام کریم اف رییس جمهوری پیشین ازبکستان غیر قابل تصور بود؛ از جمله این که برای نخستین بار با تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون در تاجیکستان مخالفتی نکرد و زمینه حل مشکلات حمل و نقل، اتصال دوباره خطوط برق، پایان دادن به روند علامت گذاری مرزهای مشترک و لغو نظام روادید با این کشور را نیز فراهم ساخت.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵