کد مطلب : 20249
گفتگوی وزیران خارجه روسیه و اتریش درباره اتهام جاسوسی وین به مسکو
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲
گفتگوی وزیران خارجه روسیه و اتریش درباره اتهام جاسوسی وین به مسکو
وزیران خارجه روسیه و اتریش در خصوص تنش های به وجود آمده میان دو کشور به دلیل اتهامی که وین در خصوص جاسوسی به مسکو وارد کرده، گفتگو کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «کارین کنایسل» به صورت تلفنی در خصوص بحران به وجود آمده میان دو کشور رایزنی کردند.
این تماس از طرف وزیر خارجه استرالیا انجام شده بود.
این گفتگوی تلفنی پس از آن انجام شد که درخواست وزیر خارجه اتریش از روسیه برای ارائه توضیحات در خصوص اتهام جاسوسی از مقامات این کشور به ویژه صدر اعظم اسبق اتریش، موجب بحرانی تر شدن تنش های به وجود آمده میان مسکو و وین شده بود.
در همین رابطه روسیه و اتریش نمایندگان دیپلماتیک طرف یکدیگر در وین و مسکو را احضار کرده اند و کنایسل نیز سفر خود به روسیه را لغو کرده است.
از سوی دیگر صدر اعظم اتریش روز جمعه اعلام کرد پرونده‌ای علیه یک سرهنگ بازنشسته ارتش این کشور به اتهام جاسوسی برای روسیه گشوده شده است.
«سباستین کورتز» صدر اعظم اتریش می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد متهم این پرونده از دهه ۱۹۹۰ میلادی تاکنون با روسیه در ارتباط بوده و برای دستگاه‌های امنیتی این کشور اطلاعات می‌فرستاده است. کورتز گفته است در صورت اثبات این اتهام «روابط روسیه و اتحادیه اروپا قطعا بهبود نخواهد یافت».
وزارت خارجه اتریش کاردار سفارت روسیه در این کشور را احضار کرده و خواستار پاسخ مسکو درباره این اتهام شده است.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که پس از انتخاب سباستین کورتز به مقام صدارت و با توجه به دیدارهای وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، انتظار می‌رفت روابط میان مسکو و وین گرمتر شود.
در سال‌های اخیر روابط روسیه با اعضای اتحادیه اروپا به شدت تیره شده است. بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و اتهام استفاده از گاز سمی برای ترور در بریتانیا، مهمترین چالش‌های روابط میان روسیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌روند.
هلند ماه گذشته ۴ شهروند روس را به اتهام تلاش برای حمله سایبری به سازمان منع تسلیحات شیمیایی در لاهه اخراج کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵