کد مطلب : 18639
آمریکا به دنبال تامین نیازهای دفاعی ترکیه به جای اس-۴۰۰
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۶
آمریکا به دنبال همکاری با ترکیه برای گسترش قابلیت دفاعی - هوایی ترکیه به عنوان جایگزین سامانه زمین به هوای اس-۴۰۰ روسیه است.
به گزارش ایسنا، یک مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه حریت، اعلام کرد: آمریکا تمایل ترکیه برای ارتقای سیستم‌های دفاع هوایی‌اش را درک می‌کند اما ما نگران هستیم و نگرانی خود را درباره ‌استفاده از سامانه اس-۴۰۰ روسیه بیان کردیم، ممکن است این مساله قابلیت همکاری با ناتو را کاهش دهد و حتی ترکیه را تحت قانون جدید تحریم، مورد هدف تحریم‌های جدید علیه روسیه قرار دهد.
وی که خواست نامش فاش نشود با اشاره به مذاکرات رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ترکیه اعلام کرد: ما با ترکیه همکاری می‌کنیم. این مساله چند روز گذشته در آنکارا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین این موضوع مطرح شد که چگونه می‌توانیم راه‌حل‌های بهتر برای کمک کردن به نیازهای دفاعی – هوایی ترکیه که مشروع هستند، پیدا کنیم.
او در پاسخ به این سوال آیا پیشنهاد خاصی مطرح شده است، گفت: مذاکرات در این باره ادامه دارد.
وی درباره سفر تیلرسون به آنکارا گفت: این سفر بسیار خوب و سازنده بود. دو طرف در این دیدار بر منافع امنیتی و تعهدات مشترک تاکید کردند.
وی با اشاره به اینکه اختلاف نظرها میان ترکیه و آمریکا ما را نگران نمی‌کند، تاکید کرد: علی رغم همه تفاوت‌ها ما با یکدیگر برای تضمین آینده همکاری می‌کنیم.
او درباره اختلاف نظر ترکیه و آمریکا درباره یگان‌های مدافع خلق گفت: آنکارا و واشنگتن هر دو عضو ائتلاف مبارزه با داعش هستند. هر دو طرف اهداف یکسان مبنی بر مبارزه با داعش، "ایجاد یک سوریه باثبات و یکپارچه"، دستیابی به اهداف تعیین شده در روند مذاکرات ژنو داریم.
این مقام آمریکایی با اشاره به لزوم مقابله با تهدیدات خصمانه روسیه گفت: ناتو با چشمان خود را در برابر اقدامات روسیه باز نگه دارد.
وی ادامه داد: ناتو نمی‌تواند با روسیه روابط خوبی داشته باشد وقتی که این کشور به همسایگانش حمله می‌کند و موسسات چند ملیتی، دولتی و دموکراتیک آمریکا را زیرسوال می‌برد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵