کد مطلب : 18972
پسکوف: پوتین برای تماس با کشورهای آماده حمله به سوریه برنامه‌ای ندارد
چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۴
پسکوف:  پوتین برای تماس با کشورهای آماده حمله به سوریه برنامه‌ای ندارد
سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: تا کنون برنامه‌ ای برای تماس پوتین با کشورهایی که برای حمله به سوریه اعلام آمادگی کرده‌ اند، وجود نداشته؛ همچنین، بحثی از تماس تلفنی با ترامپ نیز مطرح نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز چهارشنبه با اشاره به واکنش متقابل اعلام شده این کشور در برابر تهاجم احتمالی آمریکا به سوریه به بهانه حمله شیمیائی در شهر دوما واقع در غوطه شرقی دمشق اعلام کرد: روسیه امیدوار است همه طرف ها در سوریه از ارتکاب هر اقدامی که به بی ثباتی اوضاع متزلزل کنونی در خاورمیانه منتهی شود خودداری کنند.
سخنگوی ریاست جمهوری روسیه ادامه داد: اتهامات مطرح علیه نیروهای سوریه درباره حمله شیمیائی اخیر فاقد هرگونه پایه و اساس واقعی بوده و لذا ما خواستار تحقیقات بی طرف در این زمینه هستیم.
وی در ادامه افزود: رئیس‌ جمهوری روسیه تا کنون برنامه‌ ای برای تماس با کشورهایی که برای حمله به سوریه اعلام آمادگی کرده‌ اند، نداشته؛ همچنین، در حال حاضر بحثی از تماس تلفنی وی با رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز مطرح نیست.
لازم به ذکر است، رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش با مقصر دانستن ارتش سوریه و بدون اشاره به جنایت های این کشور از عراق و سوریه تا افغانستان و قاره آفریقا، گفته بود: رئیس جمهور پوتین، روسیه و ایران مسئول حمایت از اسد حیوان هستند. آن ها بهای سنگینی را برای این کار خود خواهند پرداخت.
در همین رابطه، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز پیشتر اعلام کرد که این سازمان نمی‌ تواند صحت گزارش‌ های منتشره درباره حمله شیمیایی در «دوما» واقع در سوریه را تأیید کند.
منابع محلی چندی پیش از وقوع حمله شیمیایی به شهر «دوما» در نزدیکی پایتخت سوریه خبر داده اند.
گزارشات اولیه از کشته شدن ۷۵ نفر و مصدوم شدن حداقل ۱۰۰ نفر حکایت دارد.
گفتنی است، وزارت دفاع روسیه روز شنبه هشدار داده بود گروه‌های تروریستی «جیش الاسلام» و ارتش آزاد قصد دارند با استفاده از گاز شیمیایی، به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق حمله کنند.
شایان ذکر است، دولت سوریه بر اساس توافق خود با سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در سال ۲۰۱۳، ذخائر اینگونه تسلیحات را تحت نظر بازرسان این سازمان کاملاً نابود کرده بود.
سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با بهانه قرار دادن حمله شیمیایی دولت سوریه به خان شیخون، بیش از ۷۰ موشک به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص واقع در سوریه شلیک کرد
 
 
Share/Save/Bookmark