کد مطلب : 21112
۱.۴ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۸ از قرقیزستان بازدید کردند
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۸
۱.۴ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۸ از قرقیزستان بازدید کردند
مدیر دپارتمان توریسم قرقیزستان در سال ۲۰۱۸ مجموع شهروندان خارجی که به این کشور وارد شده‌اند را ۶.۹۵ میلیون نفر اعلان کرده که از این میان بیش از ۱.۴ میلیون نفر گردشگر بوده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی مسقط دمیراولو، مدیر دپارتمان توریسم و معاون وزیر گردشگری قرقیزستان، در سال 2018 بیش از 1.4 میلیون گردشگر از این کشور بازدید کرده‌اند.
بنا به گفته‌های مدیر دپارتمان توریسم قرقیزستان در جلسه کمیته پارلمانی این کشور، در سال 2018 معادل 6.95 میلیون شهروند خارجی وارد قرقیزستان شده‌اند که 1.4 میلیون نفر از آن‌ها گردشگر بوده‌اند. دمیراولو همچنین در پاسخ به سوالی از سوی نمایندگان پارلمان اظهار داشت که این آمار توسط اداره خدمات مرزی دولت با شمارش شهروندان خارجی وارد شده به این کشور محاسبه شده است.
بنا به گفته وی، شهروندان خارجی که در سال گذشته میلادی وارد قرقیزستان شده‌اند، به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: گردشگران، شخصیت‌های حقیقی و افرادی که برای تجارت، کسب و کار و یا سفرهای رسمی به این کشور سفر می‌کنند.
جمهوری قرقیزستان طی سال‌های اخیر اقداماتی را برای بهبود وضعیت گردشگری این کشور صورت داده‌ است که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه زیرساخت‌های اقامتی و ترانزیتی و تسهیل صدور روادید اشاره کرد.
به خصوص مساله شرکت‌های هواپیمایی قرقیز که در لیست سیاه اتحادیه اروپا قرار دارند و نمی‌توانند هیچ پروازی به کشورهای اروپایی داشته باشند در حال حاضر از اصلی‌ترین چالش‌های پیش‌روی صنعت توریسم این کشور است. شماری از کارشناسان قرقیز مذاکراتی را با اروپایی‌ها و سازمان هواپیمائی بین‌المللی (ایکائو) برای رفع این مشکل آغاز کرده‌اند.
جاذبه‌های گردشگری قرقیزستان به دو دسته طبیعی و تاریخی- فرهنگی تقسیم می‌شود. در حوزه جاذبه‌های طبیعی این کشور می‌توان به کوهستان‌های تیان‌شان، دریاچه‌ کول اوکول، دریاچه‌ سانگ کول  و پارک ملی آلا آرچا اشاره کرد. در حوزه گردشگری تاریخی و فرهنگی نیز سنت‌ها و آداب و رسوم عشایری این جمهوری، برج بورانه و میراث جاده ابریشم اشاره کرد. سال گذشته صفحه معروف اینستاگرامی «پشن پسپورت»، قرقیزستان را در شمار 20 مسیر اصلی گردشگری جهان انتخاب کرده بود.
 
 
Share/Save/Bookmark