کد مطلب : 22373
سفیر ترکیه در ایران عضو افتخاری فرهنگستان زبان فارسی شد
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶
سفیر ترکیه در ایران عضو افتخاری فرهنگستان زبان فارسی شد
سفیر ترکیه در ایران بر زبان و ادبیات فارسی تسلط دارد و پیش‌تر به عنوان استاد دانشگاه٬ مورخ و مترجم فارسی رئیس جمهور ترکیه فعالیت کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ پروفسور دریا اُرس سفیر جمهوری ترکیه در تهران٬ به عنوان عضو افتخاری فرهنگستان زبان فارسی ایران معرفی شد.
دیروز طی مراسمی در ساختمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی٬ غلامعلی حداد عادل٬ مدرک عضویت در این فرهنگستان را به دریا اُرس اهدا کرد.
سفیر ترکیه در حساب توییتر خود نوشته است: «از سال 1990 میلادی به این سو در خدمت زبان و ادب فارسی بوده و گام‌های درویشانه‌ای برداشته‌ام. در 30 سالگی فعالیتم در این حوزه به چنین افتخاری نائل شدم. از فرهنگستان زبان و ادب فارسی مراتب تشکرم را اعلام می‌کنم.»
دریا اُرس بر زبان و ادبیات فارسی تسلط دارد و پیش‌تر به عنوان استاد دانشگاه٬ مورخ و مترجم فارسی رئیس جمهور ترکیه فعالیت کرده است.
پروفسور اُرس در سال 1966 میلادی در قونیه به دنیا آمده و در رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل کرده است. او پیش از ورود به تیم اردوغان به عنوان مترجم فارسی رئیس جمهور٬ مدیر نهاد عالی ادبیات٬ زبان و فرهنگ آتاتورک بود و از یک سال پیش تاکنون به عنوان سفیر جمهوری ترکیه  نزد جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.
دریا اُرس مطالعات گسترده‌ای در مورد ادبیات معاصر فارسی دارد و چند غزل مولانا را هم از فارسی به ترکی استانبولی ترجمه کرده است.
 
 
Share/Save/Bookmark